Sela: Programi qeveritar nuk u ofron asgjë shqiptarëve

Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/01/2022

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët në Maqedoni të Veriut, Ziadin Sela në një intervistë në emisionin “Interaktiv” në KTV theksoi se përkundër faktit se dhjetë ministra janë nga radhët e shqiptarëve në qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut, ajo nuk ofron asgjë për shqiptarët.

Sela ka thënë se programi i Qeverisë në Maqedoninë e Veriut nuk u ofron asgjë shqiptarëve, ndërsa ai ka krahasuar gjendjen në Maqedoninë e Veriut me atë që ishte në ish-Jugosllavi në vitet e 80-ta.

“Të paktën ne këtu dhe opinioni në Kosovë e kemi parasysh strategjinë e sistemit ish-jugosllav, kur vepronte mbi parimin e dhënies së privilegjeve elitës politike shqiptare të atëhershme. E ai që vuante çdo ditë e diskriminohej në të gjitha format nga vrasjet, proceset politike e burgosjet, ishte qytetari i thjeshtë. Është e njëjta strategji”, ka thënë Sela në Interaktiv të KTV-së.

“Mos të harrojmë se shqiptarët në vitet e 80-a kishin edhe president të shtetit për një periudhë kohore, Sinan Hasanin, në kohën kur më tepër ishte i theksuar diskriminimi. Në konceptin tonë politik si Aleancë për Shqiptarët jemi më tepër të përkushtuar të sillet një ligj, e jo të emërohet ndonjë funksioner. Programi qeverisës nuk sjell asgjë për shqiptarët. Janë numëruar disa projekte, që numërohen e shkruhen në letër për çdo program e çdo buxhet. Janë dy dekada që shkruhen”.

Ai ka përmendur edhe rastin e migrimit të popullatës nga Maqedonia e Veriut, veçanërisht të shqiptarëve.

“Në programin e djeshëm për projekte që janë në zona shqiptare, nuk ekzistojnë afate, as mjete madje, vetëm thuhet se do të përgatitet dokumentacioni teknik. Jemi mësuar ta shohim në vazhdimësi këtë. Prandaj nuk është rastësi që vijmë në situatë ku Kosova e ka sjellë deri në kufi autostradën ‘Arbën Xhaferi’ e Maqedonia me vite të tëra nuk i bën vetëm 15 km autostradë që ta lidhet kjo e të vazhdojë deri në Shkup. Prandaj nuk shoh asgjë. Sa i përket migrimit të popullatës është e vërtetë. Është e vërteta e dhimbshme që flet më zëshëm se çdo deklaratë e ndonjë politikani. Rezultatet maten me qindra e mijëra shqiptarë që kanë lëshuar vendin”, ka thënë Sela. “Ishte paturpësi që në program qeveritar shkruhet se hapësirat bosh të spitaleve do të kthehen në shtëpi të pleqve. Kështu ndodh kur boshatiset vendi, kur shtëpitë ngelin boshë e kur nuk dëgjohen zëra fëmijësh, por jetojnë pleq. Kemi objekte shkollore me bollëk që mund të shndërrohen në shtëpi të pleqve”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

qeveria-750x430

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Ali Ahmeti tubim

Ahmeti: “Ju thash, ma jepni shpatën dhe ju më besuat e unë nuk ju zhgënjeva”

Protesta_Mjeket

Qeveria mori vendim për specializantët

06eb15d2-4c29-4428-829f-782a34419ce7

Kasami nga Dibra: Do të investojmë në zhvillimin e vendit, do të mbështesim rininë dhe kthimin e mërgatës

FB_IMG_1713299161129

Taravari: Na tronditi lajmi për vdekjen e mërgimtarit tonë Taip Fidani në Sarajevë

Afrim Gashi

Gashi nga Dibra: BDI ka zgjedhur ta shajë Rusinë, për t’i ikur kritikës për hajninë

bajram begaj

Presidenti Begaj përshëndet miratimin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës të rekomandimit për anëtarësimin e Kosovës në KiE

IMG_1166

Deputetja e Turqisë në KiE: Jam me prejardhje nga Kosova, e mbështes me zemër

INFO

NA NDIQ