Sela uron 8 Marsin: Vajzat dhe gratë shqiptare janë mbretëresha e humaniste botërore prijës të dijes

ina-online
ina-online

08/03/2024

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela përmes një postimi ka uruar ditën ndërkombëtare të gruas duke vënë kështu theksin se vajzat dhe gratë shqiptare që nga Mbretëresha Teuta, mësueset e para, motrat Qiriazi, heroinat e betejave për liri, humanistja Gonxhe Bojaxhiu, figura të dalluara ndërkombëtarisht nga arti, shkenca e politika, na kanë bërë e na bëjnë krenarë para mbarë botës.

Bota u begatua atëherë kur i lejoi gruas të kontribuojë, t’i shprehë aftësitë e saj, të vendosë e të veprojë. Ato dëshmuan që janë të afta, të guximshme, të urta e të suksesshme. Historia njeh momente të shkëlqyeshme edhe për kombin tonë. Vajzat dhe gratë shqiptare që nga Mbretëresha Teuta, mësueset e para, motrat Qiriazi, heroinat e betejave për liri, humanistja Gonxhe Bojaxhiu, figura të dalluara ndërkombëtarisht nga arti, shkenca e politika, na kanë bërë e na bëjnë krenarë para mbarë botës.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ