Sela: VLEN është fraksion i VMRO-DPMNE-së

Picture of INA
INA

02/06/2024

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela, nga mbledhja e kryesive të Frontit Evropian, tha se është një moment i rëndësishëm i politkbërjes së shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut.
Sela tha se përpjekja për të margjinalizuar dhe majorizuar shqiptarët dhe komunitet tjera etnike, e që dështoi para dy viteve, tani është skenari i dytë që ka qëllimin e njëjtë.
“Ata nuk u bashkuan si koncepte politike, por bashkuan votat e popullit dhe e mira e kësaj situate është që ranë maskat dhe e disa aktorëve tjerëve politik të cilët thirren në emër të legjitimitetit të shqiptarëve por që realisht janë vetëm një fraksion i VMRO-DPMNE-së”, tha Sela, transmeton Shenja.
Sela tha se kjo është VMRO-ja e Arbenit, Izetit, Bilallit, Afrimit ose “thënë ndryshe në vend VMRO-DPMNE i thuhet VMRO-abia po të marrim këto fjalët emrat e parë të çdo kryetari”.
“Në këtë situatë është e qatë se Fronti nuk mund të rijë duarkryq, ne së pari do të ndalim planet të cilat i kanë maqedonasit në mënyrë që të vazhdojnë projektin e tyre për krijimin e një Maqedonie etnike vetëm për maqedonasit dhe ne nga ana tjetër do të duhet që me veprim politik t’ju përgjigjemi, dhe një ndër hapat e parë është ky takim dhe vendimet që do të marrim”, shtoi më tej Sela.

TË FUNDIT
5 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
8 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës
9 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
10 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
13 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

ME TE LEXUARA

14 orë
MASH: Nxënësit që plotësojnë kushtet do të kompensohen për gjashtë muaj!
5 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
1 ditë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
14 orë
Sulejmani: Teatri i Tetovës do të hapet gjatë mandatit tim!
19 orë
Ky është parashikimi i motit për sot
14 orë
BFI nuk e njeh vendimin e Gjykatës: Selver Xhemaili është myfti i Tetovës

LEXO MË SHUMË

Maksim Dimitrievski

ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave

BDI selia

BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

fronti evropian vlen

Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)

ali ahmeti

Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve

IMG_2997

Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

kurban dashi

Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro

mickoski hristijan

Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

Kuvendi Parlamenti

Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm

INFO

NA NDIQ