Selektori i Zvicrës reagon ndaj pyetjes së çuditshme shqiptare dhe për Kosovën

Picture of ina-online
ina-online

07/06/2024

Kombëtarja e Zvicrës është në mesin e përgatitjeve finale për Kampionatin Evropian 2024 në Gjermani.

“Një pyetje e çuditshme doli në konferencën për shtyp të kombëtares së Zvicrës gjatë kësaj të premte.

Sipas Blick, Jozo Brica nga formati humoristik i televizionit SRF,”Studio 404″ pyet Murat Yakin: “A është më në fund kombëtarja mjaftueshëm shqiptare?”, përcjell Bota Sot.

Trajneri i kombëtares reagon i habitur, zëdhënësi i medias Arnold pyet: “Si mund ta kuptojmë këtë tani?”

Për sa i përket karakterit, përsa i përket emocioneve, sqaron vetë Brica, transmeton mediumi “Blick”.

“Në një moment shqipja do të bëhet gjuha e pestë kombëtare e Zvicrës”, reagon fillimisht Yakin me një buzëqeshje ironike.

Por më pas ai shpreh një shprehje serioze dhe thotë: ““Unë nuk bëj dallime.

Unë jam vetë i rritur me kombe të ndryshme.

Në gjeneratën aktuale kemi lojtarë që vijnë nga Shqipëria dhe Kosova.

Unë kam pasur gjithmonë kultura të ndryshme në karrierën time si trajner”, ka thënë Yakin./BS

TË FUNDIT
4 minuta
2 kundërshtarë të njohur, Kombëtarja e Shqipërisë njihet me rivalët nëse kalon grupin
4 orë
Ndeshja Shqipëri-Spanjë, FSHF jep njoftimin e rëndësishëm për tifozët shqiptarë
7 orë
Gjimshiti: Me Spanjën s’është e pamundur, do u tregojmë pse jemi këtu
9 orë
Vijimi i “Euro 2024”/ Zvicra kundërshtare e mundshme e Italisë, ose...
9 orë
Zlatko Daliç, optimist për kualifikimin: “Jemi gati për të mundur Italinë”...

ME TE LEXUARA

1 ditë
Uragan kuqezi për të mposhtur Spanjën, Shqipëria ‘fiton’ me tifozët (Numri)
18 orë
Granit Xhaka, lojtari më i mirë i ndeshjes Gjermani – Zvicër nga UEFA
1 ditë
Dueli për kreun e grupit A, Granit Xhaka paralajmëron Gjermaninë
9 orë
Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë
1 ditë
FC Aarau përforcohet me djaloshin shqiptar me prejardhje nga Maqedonia
9 orë
Kroaci–Itali luhet për gjithçka
1 ditë
Shqipëria fiton titullin e Kampionatit Evropian të Tifozëve
9 orë
Ronaldo: Në vend të parë, krenar për këtë ekip!
1 ditë
Kozniku: Shqipëria mund ta mposhtë Spanjën

LEXO MË SHUMË

kombetarja

2 kundërshtarë të njohur, Kombëtarja e Shqipërisë njihet me rivalët nëse kalon grupin

tifozet kuq e zi

Ndeshja Shqipëri-Spanjë, FSHF jep njoftimin e rëndësishëm për tifozët shqiptarë

berat gjimshiti

Gjimshiti: Me Spanjën s’është e pamundur, do u tregojmë pse jemi këtu

zvicra

Vijimi i “Euro 2024”/ Zvicra kundërshtare e mundshme e Italisë, ose…

zlatko dalic

Zlatko Daliç, optimist për kualifikimin: “Jemi gati për të mundur Italinë”…

messi

Messi sot e ka ditëlindjen, i mbush 36 vjet

Ronaldo

Ronaldo: Në vend të parë, krenar për këtë ekip!

kroacia futboll

Kroaci–Itali luhet për gjithçka

kombetarja

Përballja me Spanjën “jetë a vdekje” për Shqipërinë

INFO

NA NDIQ