Senati amerikan miraton projektligjin për të ndihmuar financiarisht Izraelin dhe Ukrainën

INA
INA

14/02/2024

Senati amerikan ka miratuar një projektligj që përmban 95 miliardë dollarë financim për Ukrainën, Izraelin, Tajvanin dhe vende të tjera.

Projektligji i mbështetur nga Shtëpia e Bardhë tani do të shkojë për votim në Kongresin e dominuar nga republikanët, ku përballet me kundërshtimin e disa përfaqësuesve republikanë, shkruan Al Jazeera.

Në këtë projektligj janë paraparë 14.1 miliardë dollarë fonde shtesë për Izraelin, legjislacioni përfshin një dispozitë që ndalon Uashingtonin të ndajë çdo fond për agjencinë e OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRWA).

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli për çka i shpenzoi 1.5 miliardë dollarë për një natë?

lindja mesme iran irak izrael

Pse Irani sulmoi Izraelin – dhe pse janë armiq?

Antonio Guterres

Sulmet iraniane/ Shefi i OKB-së: As rajoni dhe as bota nuk mund të përballojnë një tjetër luftë

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

sulmet iriani izrael mbrojtja raketore raketa

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Parlamenti i Ukrainës miraton ligjin e ri për mobilizimin ushtarak! Rregullore e ashpër për burrat, ja çfarë parashikohet

Biden

Biden premton mbështetje ‘të hekurt’ për Izraelin mes frikës së sulmit nga Irani

anije1

Tre armiqtë historik bëhen bashkë kundër Kinës në Paqësor

INFO

NA NDIQ