Serafimovski: Deri në fund të vitit pritet stabilizimi i çmimit të banesave

INA
INA

11 Maj, 2023

Deri në fund të këtij viti, si dhe në të ardhmen, nuk pritet ulje e çmimeve të banesave, por pritet stabilizim i çmimit të tyre tha për “Magazina Ekonomike”, Andrea Serafimovski, kryetar i Shoqatës për Ndërtimtari, pranë Odës Ekonomike të RMV-së.

“Pas të gjitha atyre analizave që i ka Shoqata dhe të gjitha parashikimet të cilat i presim deri në fund të këtij viti, si dhe në të ardhmen, nuk pritet ulje e çmimeve të banesave, por pritet stabilizim i çmimit”, tha Andrea Serafimovski, kryetar i Shoqatës për Ndërtimtari.

Ai tha se çmimi i banesave në Ohër mund të jetë i ngjashëm me çmimin e banesave në Shkup, ku shtoi se, rritja e çmimit vjen si rezultat i kërkesave të mëdha dhe kufizimit të ndërtimeve të reja për shkak të moratoriumit të UNESKO-s.

“Në Ohër presim që çmimi i banesave të arrij, përafërsisht si në Shkup, por të banesave në lokacione atraktive, si në qendër të qytetit. Ka banesa në periferi çmimet e të cilave gjithashtu janë rritur dukshëm. Por në qendër të Ohrit presim që banesat të shiten deri në 1.500 euro për metër katror”, tha Serafimovski./Alsat/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi opinion

Grubi për “Opinion”: Albin Kurti të merr “mësim” nga Ali Ahmeti

besar-durmishi

Durmishi: Grubi paska ardhur në Tetovë që të mësohet si shtrohet asfalti! (FOTO)

ambulanca shqiperi

Shqipëri, humb jetën në lokal 60-vjeçari nga Maqedonia e Veriut, dyshimet e para

edi rama

Rama i përkrah kërkesat e BE-së për veriun: Shpresoj të përfundoj ky konflikt absurd

borell vjosa osmani vucic macron scholz

Edhe Borrell kërkon zgjedhje: Nëse nuk zbatohen tri kërkesat, do të ketë pasoja serioze

biden rrezohet

VIDEO/ Rrëzohet në tribunë Presidenti i SHBA-së Joe Biden

kiev-naten

Rusia sulmon Kievin me raketa

Rrahim musliu

Arrestohet mërgimtari në Serbi vetëm pse mbante flamurin kuq e zi

shqiptaret maqedoni perfaqesuesja

Tetë shqiptarë në listën e Maqedonisë për ndeshjet e muajit qershor (LISTA)

INFO

NA NDIQ