Serbët brohoritën sërish “Kosova është Serbi”, por morën kundërpërgjigje të fortë nga hungarezët

INA
INA

15/10/2023

Tifozët serbë po vazhdojnë të bëjnë skandale në stilin e tyre, duke përmendur edhe shtetin e Kosovës.

Serbia pësoi humbje sonte ndaj Hungarisë në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Evropian “Euro 2024”, shkruan Gazeta Express.

Ndeshja e zhvilluar në “Puskas Arena” përfundoi me rezultatin 2:1. Hungarezët sonte e shndërruan stadiumin në “ferr” për serbët.

Atmosfera ishte në nivel si gjithmonë, teksa tifozët vendasë fishkëllyen futbollistët serbë kur u futën në fushë, por edhe himnin e këtij shteti para fillimit të ndeshjes.

Gjatë ndeshjes nuk munguan as kacafytjet mes lojtarëve, teksa kishte edhe hedhje të gjësendeve nga shkallët e stadiumit në drejtim të futbollistëve serbë.

Tifozët që kishin udhëtuar nga Serbia për ta parë nga afër këtë ndeshje, shfrytëzuan sërish ngjarjen sportive për të bërë thirrje skandaloze. Ata edhe sonte brohoritën “Kosova është Serbi”.

Mirëpo, hungarezët patën kundërpërgjigje edhe ndaj këtyre thirrje. Tifozët e Hungarisë u kundërpërgjigjen me fishkëllima, duke lënë të nënkuptohet që nuk pajtohen me thirrjet e serbëve.

Këto veprime të tifozëve hungarezë sigurisht se nuk i pëlqyen serbëve, sidomos mediave të atjeshme. Mediumi “Danas” ka publikuar video nga momenti i thirrjeve “Kosova është Serbi”, teksa veprimin e hungarezëve e cilësoi si të befasishëm.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

aziz-salihu

Legjenda e boksit Aziz Salihu i lënë në harresë/ Askujt nuk i intereson a jam gjallë, për meritat që ja kam dhënë këtij shteti meritoj një kulm mbi kokë

Mesi topi arte

Zbulohen shanset e lojtarëve për të fituar Topin e Artë 2024, nuk prinë as Haaland dhe as Mbappe

lautaro martinez

Lautaro: Pija qetësues në çdo ndeshje deri në finalen e Champions League

Ronaldo

Ronaldo e festoi me gol dhe asist ndeshjen e tij të 1200-të në karrierë

Sylvinjo silvinjo

Sylvinho: Në “Euro 2024” të shfrytëzojmë mundësitë tona, duhet të provojmë shanset dhe të tentojmë

Sadio Mane

Sundimit të Manes i vjen fundi: Këta janë tre kandidatët për lojtarin më të mirë të vitit në Afrikë

joao-felix-600x360

Barcelona do të bëjë ofertë për Joao Felix

cana

Kosova me trajner vendor apo të huaj? Pyetet legjenda Agim Cana, babai i Lorik Canës

muamed-sejdini-2-750x500

Sejdini: FFM është duke punuar për të implementuar sistemin VAR

INFO

NA NDIQ