Serbët të tmerruar nga “Shqipëria e Madhe”, SHBA përgatit sanksionet “bombë” për Beogradin; dy vendime të vështira nga Vuçiq

INA
INA

19 Gusht, 2023

Vizita e kryeministrit të Kosovës Albin Kurti në Tetovë ka nervozuar Beogradin, pasi në vëmendje u rikthye ideja nacionaliste e “Shqipërisë së Madhe”. Lidhur me këtë, ka reaguar së fundmi edhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiç. “Politika e krijimit të Shqipërisë së Madhe është një proces që do të vazhdojë sepse Albin Kurti nuk ka ndërmend të ndalet”.

Kështu u shpreh Vuçiç në Dnevnik të RTS duke komentuar vizitën e tij të paparalajmëruar në Maqedoninë e Veriut. Megjithatë, veç këtij problemi, duket se Vuçiç nuk është aspak optimist për çfarë e pret atë dhe Serbinë. Madje ai thotë se pret një shtator të vështirë, për shkak se presioni ndaj tij do të shtohet, lidhur me sanksionet ndaj Rusisë, por edhe lidhur me dialogun e lënë pezull me Kosovën.

“Shqipëria e Madhe”

“Ka pasur shumë dhunë ndaj serbëve që askush nuk ka dashur ta ndjek penalisht. Nuk është çështja nëse do të dënojmë. Kjo është politika e krijimit të Shqipërisë së Madhe dhe Kurti nuk do të ndalet. Disa nga ata që e mbrojnë në Beograd e mbrojnë, unë kam qenë aty para se të shkoj në Prijedor, kam shkuar siç kam paralajmëruar dhe jam prezantuar si president i Serbisë. Unë bëra gjithçka sipas procedurës”, tha presidenti serb.

Kujtojmë se Kurti dha edhe disa mesazhe politike para tetovarëve, duke thënë se Maqedonia e Veriut duhet të jetë larg Serbisë, e më afër Kosovës. Ai kërkoi një afrim dhe një bashkëpunim më të ngushtë mes institucioneve të Kosovës dhe atyre të Maqedonisë së Veriut, Shqipërisë dhe Bullgarisë. Kujtojmë se Vuçiç e quajti një “skandal”, ndërsa drejtori i Zyrës për Kosovë Petkoviç u shpreh se kjo është një vrazhdësi dhe marrëzi e shumëfishtë, sepse “deklarata të tilla bëhen në kohën kur haptazi angazhohet në destabilizimin e Maqedonisë së Veriut”.

Kritikat e mediave

Po ashtu, Aleksandër Vuçiç shprehu indinjatën e tij me Perëndimin, sidomos pas artikujve të mediave gjermane dhe amerikane, ku ai ka qenë në fokus. Tre media gjermane shkruan pothuajse njëkohësisht, në një mënyrë të ngjashme, për situatën në Ballkanin Perëndimor, për strategjinë e dështuar të SHBA-së dhe BE-së dhe “dominimin e Serbisë që duhet thyer”. “Pse hesht Perëndimi? Ata nuk janë të interesuar për historinë e Shqipërisë së Madhe. Askush nuk pyeti për artikujt në CNN kundër meje. Më lejoni t’ju pyes, çfarë bëri Serbia për të botuar kaq shumë tekste në 5 ditë? Shihet se kjo është një fushatë e organizuar dhe kjo do të shihet vetëm nga java e ardhshme”, tha Vuçiç. Ai tha se nga java e ardhshme presioni ndaj Serbisë do të rritet për shkak të mos vendosjes së sanksioneve ndaj Rusisë. “Pres presion të rëndë dhe të rëndë ndaj Rusisë, më i madhi deri më tani nga java e ardhshme. Pikërisht për këtë do të na bëjnë shumë presion”, tha presidenti serb.

Presioni i Perëndimit

Vuçiç tha se seanca e Kombeve të Bashkuara do të mbahet në shtator dhe se pret që shumë gjëra të zgjidhen muajin e ardhshëm. “Ankohen vazhdimisht për Malin e Zi. Pothuajse 30 për qind e serbëve jetojnë në Mal të Zi, ndoshta më shumë. Ata na kërkojnë të heshtim, por prandaj janë të gatshëm t’u japin shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut me 24 për qind atë që duan. Dhe serbët në Mal të Zi nuk mund të marrin asgjë me 30 për qind. Dhe ti i shikon të gjitha këto, qesh me sa e padrejtë është, por fuqia e Zotit nuk lutet. Por të na heshtin, të mos flasim për të vërtetën, kjo nuk është realiste. Pres presionet më të rënda deri më tani. Unë jam i shqetësuar, u bëj thirrje njerëzve të mos jenë në anën e amerikanëve apo rusëve, por në anën e vendit të tyre, që të mbrohemi. Ne duhet të shikojmë se si të ruajmë paqen, vetëm budallenjtë gëzohen në konflikt. Ne duhet të mbrojmë interesat tona jetike kombëtare”, theksoi presidenti.

Sipas disa ekspertëve, ky lloj presioni është një shenjë se politika e butë e SHBA-së dhe BE-së ndaj Beogradit dhe Ballkanit qartësisht nuk ka dhënë fryte dhe se tani ata po përpiqen të rifillojnë marrëdhëniet ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës dhe të kthehet në gjendjen pas Marrëveshjes së Ohrit. Sipas tyre, mund të ndalen investimet, operacionet kreditore dhe flukset financiare në Ballkanin Perëndimor, që do ta dëmtonin Serbinë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Donika Gervalla

Gërvalla pas letrës së Radoiçiqit: Konfirmon që shteti serb është i përfshirë, të sanksionhet regjmimi Vuçiqit

john kirby xhon kirbi

SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Radojcic vilat pasuria

Publikohen pamje nga “kështjella” e Radojçiqit, shikoni pasurinë të Pablo Escobarit të Ballkanit! (VIDEO)

tome-gashi

Tomë Gashi zbulon se kush e bëri të famshëm Radojçiqin në Kosovë, ja kë përmend!

kurti vucic

Kurti: Vuçiq e Radojiçiq si Millosheviqi e Arkani, dëshirojnë ta kthejnë rajonin në vitet 90-ta

Canak

Çanak: Ja pse në Banjskë dështoi skenari sipas yrnekut të viteve ‘90′

Ganimete Musliu Ganja

Ganja kërkon mobilizimin e deputetëve: Mos t’i lejojmë deputetët e Listës Serbe të futen në Kuvendin e Kosovës

Shaip Kamberi

Shaip Kamberi: Lëvizja e tankeve serbe në Luginë provokuese, qytetarët në frikë

KFOR KS

NATO-ja miraton forca shtesë për shkak të tensioneve në veri të Kosovës

INFO

NA NDIQ