Serbi-Hungari, pritje deri në 20 orë, në të ftohtë dhe kjo gjendje po vazhdon

Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2022

Numër i madh i bashkatdhetarëve, të cilit ishin për festat e fundvitit në Kosovë, janë detyruar të presin me orë të tëra në pikën kufitare Serbi-Hungari.

Madje, disa kanë thënë se kanë pritur deri në 20 orë, në të ftohtë dhe kjo gjendje po vazhdon, përcjell albinfo.ch.

Kujtojmë se kjo nuk është hera e parë që bashkatdhetarët presin me orë të tëra në pikën kufitare Serbi-Hungari.

Ndërkohë, në pikat e kalimit kufitar të Kosovës, sipas Qendrës Kombëtare për Menaxhim Kufitar, pritjet më të gjata janë Merdar, ku për të dalë nga kjo pikë kufitare pritjet janë deri në 3 orë. Situatë pothuajse e njëjtë paraqitet edhe në pikën kufitare Jarinje, ku pritjet për të dalë janë 20-30 minuta dhe në pikën kufitare Dheu i Bardhë, ku pritjet janë 35-45 minuta.

Kolona e automjeteve në Merdar është 1500 metra.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

SHBA-Amerika-Kosova

Pas sulmit në Banjskë, ShBA-ja ishte shqetësuar se Serbia po përgatitej për pushtim ushtarak të Kosovës

Ursula von der Leyen

Parlamenti Evropian bën thirrje për heqjen e menjëhershme të masave ndaj Kosovës

euro

Nga sot rritje e re e rrogave të funksionarëve në Maqedoni, rrogat deri 2700 euro në muaj

Blinken

Blinken përmend vajzat shqiptare që kanë “pushtuar” Amerikën dhe restorantin e traditës shqiptare në Nju Jork

pasaport

MPB: Nga sot caktimi i termineve për dokumentet personale mund të caktohen në mënyrë elektronike

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

tabela-open-balkan-ballkani-hapur

Tregu i vetëm i punës në Maqedoni të Veriut, Shqipëri dhe Serbi

INFO

NA NDIQ