Serbi/ Kërkohet seancë urgjente për përgjegjësinë e Vuçiqit për Banjskën

INA
INA

03/10/2023

Organizatorët e protestës kërkuan një seancë parlamentare për përgjegjësinë e Vuçiqit për Banjskën

Përfaqësuesit e partive opozitare serbe që organizojnë protestat “Serbia kundër dhunës” kërkuan të martën thirrjen e një seance urgjente parlamentare për të përcaktuar përgjegjësinë e presidentit serb Aleksandar Vuçiq për ngjarjet në Banjskë, pasi ata besojnë se kërcënojnë interesat jetike kombëtare.

“Kërkojmë që pika e parë e rendit të ditës të jetë raporti i Vuçiqit për situatën e sigurisë në Kosovë me referencë të veçantë për ngjarjet në Banjskë. Kërkesa e dytë është formimi i Komisionit Hetimor për të përcaktuar rrethanat, faktet dhe përgjegjësitë lidhur me ngjarjet në veri të Kosovës dhe veçanërisht për të ndriçuar rolin e Milan Radoiçiqit në ato ngjarje”, tha përfaqësuesi i Partisë Demokratike Srgjan Milivojeviq, në konferencën për media të këtij grupi të përfaqësuesve në Kuvendin e Serbisë.

Duke iu përgjigjur pyetjes për bashkëpunim me partitë e djathta opozitare serbe, ai tha se këtë kërkesë do t’ua paraqesë edhe përfaqësuesve të tjerë.

Sipas tij, Vuçiq e vuri Serbinë në rrezik për rikthimin e sanksioneve, dhe serbët në Kosovë janë të ekspozuar ndaj “dhunës së zhveshur të Albin Kurtit”, ndërsa Vuçiq dhe Kurti janë “të zënë vetëm duke luftuar për vlerësime politike”.

“Vuçiq mund të dalë para qytetarëve si Stipe Mesiqi, nëse vazhdon kështu dhe të thotë – puna ime ka mbaruar, ky vend nuk ekziston më. Ne jemi të vendosur ta kundërshtojmë këtë dhe të themi që nuk pranojmë të jemi. heshtim për këtë, por ne kërkojmë diskutim në Kuvend”, ka theksuar Milivojeviq, transmeton Dnevni avaz.

Në adresë të këtyre përfaqësuesve është paralajmëruar protesta “Serbia kundër dhunës” për të premten në Novi Sad dhe të shtunën para Kuvendit të Serbisë në Beograd.

Një pjesëtar i policisë së Kosovës u vra më 24 shtator kur sulmuesit e armatosur, rreth 30 prej tyre, sulmuan njësitë policore në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, një zonë e populluar kryesisht me serbë. Në përleshjet që pasuan mes atij grupi të armatosur që u strehua në manastirin e Banjskës dhe policisë, u vranë katër terroristë dhe u arrestuan tetë persona.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vucic-dacic

Vuçiq është kundër që Daçiqi të jetë kryeministër i ardhshëm i Serbisë

presheva-1

I specializuar në Akademinë e Kriminalistikës, Sinani shkruan për të riun nga Presheva që po diskriminohet në Serbi

vucic

Fushata zgjedhore në Serbi: Pak flitet për BE-në dhe shumë për Kosovën

vucic

Gjermania paralajmëron Vuçiç për Rusinë: S’mund të ulesh në dy karrige njëkohësisht

policia-bullgar

MPB-ja Bullgare : Nuk kemi të dhëna se Palevski ndodhet në Bullgari

spajiq

Mali i Zi: Fillon regjistrimi i shumëpërfolur i popullsisë

Christopher Hill Kristofer

Ambasadori Hill: E di Serbia mirë cili është detyrimi i saj

Hitler

Shkatërroni Jugosllavinë sa më shpejt, çka shkruhet në Direktivën e Hitlerit të bleu Serbia

presheva

Serbia paralajmëron hapjen e një shtabi policor në Preshevë

INFO

NA NDIQ