Serbia e mbytur në borxhe, do të falimentoj…

Picture of INA
INA

08/07/2023

Profesori Milazim Krasniqi thotë se Serbia është e mbytur në borxhe dhe pa mbështetjen e BE do të falimentonte.

“Borxhi publik i Serbisë në mars të këtij viti ka arritë në 35.25 miliardë euro. Në fund të vitit 2022, borxhi ka qenë 33,33 miliarë euro. Pra, për tre muaj është rritur ai borxh për mbi dy miliardë euro. Vetëm borxh ndaj Kinës është 8 miliardë euro. Serbia ka kërkuar shtyrjen e borxhit kinez, por me sa kuptohet, kinezët kanë refuzuar riprogramimin e borxheve. Pra, Serbia është një shtet i mbytur në borxhe. Po qe se B.E nuk do ta ledhatonte, Serbia do të kollapsonte si ish RSFJ. Gjendja e borxheve të Serbisë duhet të jetë pjesë e planifikimeve politike të institcioneve tona shtetërore. Nëse kanë ndonjë planifikim. Me ç’po shihet, haj tybe!”, është shprehur profesori Krasniqi. (INA)

TË FUNDIT
8 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
20 orë
Alarm për bomba në 35 shkolla fillore në Greqi
21 orë
Aksident i rëndë afër Mlladenovcit – shoferi i veturës humbi jetën nga përplasja me autobusin, 30 të lënduar
2 ditë
Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet kandidaturën e Muharrem Salihu-Marco për Eurodeputet
3 ditë
Në Beograd vritet vëllau i ministrit të Bosnjë dhe Hercegovinës (FOTO)

ME TE LEXUARA

21 orë
Aksident i rëndë afër Mlladenovcit – shoferi i veturës humbi jetën nga përplasja me autobusin, 30 të lënduar
20 orë
Alarm për bomba në 35 shkolla fillore në Greqi
8 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

LEXO MË SHUMË

albin kurti prishtine

Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

greqi policia

Alarm për bomba në 35 shkolla fillore në Greqi

bus-407164

Aksident i rëndë afër Mlladenovcit – shoferi i veturës humbi jetën nga përplasja me autobusin, 30 të lënduar

muharrem salihu

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet kandidaturën e Muharrem Salihu-Marco për Eurodeputet

policia serbe vrasje serbi

Në Beograd vritet vëllau i ministrit të Bosnjë dhe Hercegovinës (FOTO)

mustafa jusufspahic

Myftiu i Beogradit thotë se kombi serb nuk është gjenocidal: Serbia ime nuk e meriton këtë

serbia rusia

Serbia amniston kriminelët për vrasjet e kryera në Kosovë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Në këto rrethana, memorandumet e Marrëveshjes së Prespës nuk do të ratifikohen në parlamentin grek

vucic okb

I skuqur në fytyrë dhe me flamurin serb në duar, bëhet viral reagimi i Vuçiq gjatë votimit të OKB për rezolutën kundër genocidit në Srebrenicë

INFO

NA NDIQ