“Serbia e pranoi Kosovën shtet në secilin paragraf, Neni 4 çon në OKB”

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/03/2023

“Në secilin paragraf të marrëveshjes Kosova është shtet, Vuçiq mashtroi deputetët dhe qytetarët serbë”, ka thënë Nënkryetarja e Partisë Popullore Serbe, Sanda Rashkoviq Iviq, duke folur për Plan-Propozimin e Bashkimit Evropian për Normalizim të Marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Rashkoviq duke folur për gazetën serbe “Nova” e quajti “tallje me mendjen e shëndoshë” që Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka pranuar këtë marrëveshje.

“Thuhet se Serbia do të njohë të gjitha dokumentet, prej diplomave, gjë që e mirëpres, e deri te pasaportat, gjë që nuk e mirëpres fare, sepse pasaporta është prerogativë shtetërore, është simbol shtetëror”, ka thënë ajo.

Në lidhje me Nenin 4 ku përcaktohet që Serbia nuk do ta pengojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare, Rashkoviq tha se “Kosova qartazi nuk do të anëtarësohet në Shoqatën e Peshkatarëve, por në Kombe të Bashkuara”.

“Kur pranoni një copë letre të tillë si kreu i shtetit, zbatimi do të thotë zbatim i asaj që thuhet në të. Nuk është bufet”, tha ajo, derisa marrëveshjen e quajti “njëfarë coup d’état”.

Takimin e Nivelit të Lartë në Bruksel ku zyrtarisht u pranua marrëveshja, politikanja serbe e quajti “çasti vendimtar” derisa tha se “Serbia e dha Kosovën vetiu”.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

morine kufiri shqiperi

Kosova e Shqipëria me marrëveshje të re për kalimin pa kontroll kufitar në Vërmicë

Kurti

Kurti: Një grua u vra mizorisht nga një vrasës burrë, drejtësia të veprojë pa vonesa

Policia-e-Kosoves-800x445

Të shtëna me armë në Ferizaj, vritet një grua

rama macron

Rama-Macronit: Nëse ke nevojë për dikë në momente të vështira, thërrisni një shqiptar

KFOR KS

“Tërmet’ gjeopolitik në Ballkan”, Italia miraton dërgimin e trupave shtesë në Kosovë

policia-kosoves

Hajnat bëjnë kërdi në shtëpinë e mërgimtarit në Gjilan, ia vjedhin çantën me mbi 145 mijë euro që i solli nga Zvicra

dardan molliqaj

Me Memlin e Abdixhikun s’fitohen zgjedhjet

kamiona blinda kosove fsk

FSK-ja pranoi donacion të kamionëve shumë funksional prej Gjermanisë

vlora citaku

Çitaku: Albin Kurti çka ka që përzihet në zgjedhjet në Maqedoni?

INFO

NA NDIQ