Serbia i arreston dy shtetas të Kosovës në kufi me Hungarinë

ina-online
ina-online

29/10/2023

Qindra policë serbë u dërguan të shtunën në zonën kufitare të Serbisë me Hungarinë, ku ata arrestuan disa persona, ku një person shtiu ndaj emigrantëve dhe vrau tre e plagosi një.

Sipas raportimit të Associated Press, nga operacioni i së shtunës u arrestuan dy kosovarë, nën dyshimin për kontrabandë me emigrantë dhe furnizim me armë.

Çdoherë sipas AP-së, të cilët i referohen një deklarate të policisë serbe, gjatë aksionit u gjetën edhe 54 pasaporta turke.

Ministri i Brendshëm i Serbisë, Bratislav Gashiq, i cili vizitoi zonën, u zotua se “ne nuk do të lëvizim nga këtu derisa të largohet çdo person përgjegjës që ka kryer akt apo incident kriminal”.

Përplasja e dyshuar mes grupeve të emigrantëve ka ndodhur në magazina të braktisura bujqësore pranë fshatit Horgos. Policia tha se migranti i plagosur ka marrë ndihmë mjekësore dhe po vazhdojnë hetimet për të përcaktuar se çfarë ka ndodhur.

Shtetësia e viktimave dhe emigrantit të plagosur, si dhe detaje të tjera, ende nuk janë bërë të ditura.

Zona kufitare Serbi-Hungari shtrihet në të ashtuquajturën rrugë tokësore ballkanike të migrimit drejt Evropës Perëndimore .

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-12-09-19-38-51-489_com.android.chrome-edit

Ky është personi i katërt që u arrestua sot për vrasjen e Liridona Ademajt

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

qeveria-nato

Qeveria: Propozim-ligji për ndihmë financiare – pritet që pagesa të nis nga ky muaj!

ash

ASH: Aktoivizohu kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave

lumir ldk gazetaret

LDK zgjedh Kryesinë e re, këta janë emrat e nënkryetarëve dhe anëtarëve

BDI deputetet Kuvend ali ahmeti

Pas kryeministrit në Qeverinë teknike, BDI-ja synon pozitën e presidentit të shtetit

Levizja Evropiane per ndryshim LEN opozita shqiptare

LEN: BDI-ja, mashtrim me kryeministrin shqiptar

Liridona ademaj

Motra e Liridonës nxjerr një pjesë nga biseda me të ndjerën, ja si shprehej viktima për gratë e shtypura (foto)

babai-770x433-1-1-750x430

“Ne kërkojmë gjak”! Babai i Naim Murselit: Erdhën dy veta, nëse duan le të më vrasin

INFO

NA NDIQ