Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

Picture of ina-online
ina-online

27/05/2024

Rezoluta për Srebrenicën, që goditi Serbinë për gjenocid dhe krime lufte u miratua nga 84 vende në Asamblenë e përgjithshme të OKB-së,19 kundër, ndërsa 68 abstenuan.

Autoritetet diplomatike kishin zhvilluar një luftë të ashpër diplomatike për të bërë rreth vetes më shumë shtete që do të votonin kundër Rezolutës, por nuk ia dolën.

Kryetari i partisë “Zemra e Serbisë”, Zdravko Ponosh ka shpërndarë në rrjetin social X një postim të sekretarit të Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Hondurasit, Reina në të cilin falënderon Serbinë për donacionin prej 500 mijë dollarësh për rindërtimin e Spitali Roatan, i cili pësoi dëme në zjarrin e fundit.

Ponosh e komentoi postimin në Twitter, duke sjellë donacionin e Qeverisë së Serbisë në lidhje me votën abstenuese të Hondurasit në seancën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

“Ministri i Jashtëm i Hondurasit falënderon Qeverinë e Serbisë për 500 mijë dollarë për rindërtimin e spitalit Roatan?! A janë 500,000 dollarë ende shumë për të paguar për zërin e përmbajtur të Hondurasit? Kur vendosi Qeveria për këtë dhe “dhurime” të ngjashme, siç është ai i fundit për Ukrainën? Pse është sekret për qytetarët e Serbisë”, pyeti Ponosh.

Nemanja Nenadiq, drejtor programi i organizatës joqeveritare Transparency Serbia beson se për këto gjysmë milioni dollarë nuk dihet shumë, por se mund të supozohet se vendi ynë e ka paguar vërtet atë shumë, sepse njoftimi i zyrtarit honduras duket autentik.

“Kur është fjala për mënyrën e pagesës së ndihmës humanitare në shtetet tjera, me sa di unë, më së shpeshti bëhet në bazë të vendimeve të Qeverisë për shfrytëzimin e mjeteve nga rezervat buxhetore”, pohon Nenadiq dhe shton se Qeveria zakonisht mburret se ka paguar ndihma humanitare, por duket se nuk ishte kështu.

“A janë paguar realisht paratë nga rezervat buxhetore dhe kur nuk është informacion që qeveria publikon rregullisht”, shpjegon i intervistuari i Danas.

Ai thekson se ky lloj vendimi nuk publikohet asnjëherë në ueb-faqen e Qeverisë, por vetëm në Gazetën Zyrtare të Republikës së Serbisë, dhe se në atë pjesë që është në dispozicion vetëm për abonentët, që, sipas tij, është krejtësisht e papërshtatshme./BS

TË FUNDIT
2 orë
Presidentja Osmani takoi homologen Davkova
2 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
3 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
6 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
7 orë
Walker: Kosova është storie e suksesit për arritjet gjatë 25 vjetëve liri

ME TE LEXUARA

7 orë
Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së
1 ditë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
7 orë
Walker: Kosova është storie e suksesit për arritjet gjatë 25 vjetëve liri
1 ditë
Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër
6 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
2 ditë
Në darkë me Wallkerin, Robertsonin, Begajn dhe Mesiqin, Kurti: E kanë ndihmuar Kosovën
24 orë
Shtrenjtohet buka
3 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1718289433212

Presidentja Osmani takoi homologen Davkova

IMG_2957

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

william walker uoker kurti

Walker: Kosova është storie e suksesit për arritjet gjatë 25 vjetëve liri

takim ministror

Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së

biden macron

SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare

Afrim Gashi

Gashi takon sot Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj

shota made in albania

Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”

INFO

NA NDIQ