Serbia përgatitet për ndërtimin e vendkalimit kufitar Miratoc-Llojan

Iliria News Agency
Iliria News Agency

26 Janar, 2022

Drejtoria republikane serbe për pronë ka publikuar kumtesë paraprake për datën për shpalljen e tenderit rreth planeve për shtatë vendkalime kufitare, mes të cilave është edhe vendkalimi kufitar Miratoc-Llojan, vendkalim kufitar mes Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë.

Tenderi planifikohet të shpallet më 9 maj, ndërsa siç kumtoi biznes portali Ekapia, bëhet fjalë për vendkalimet kufitare Jasha Tomiq, Kallugjerovo, Kelebia, Gjerdap 1, Jabuka, Ljuba dhe Miratoc-Llojan.

Të gjitha vendkalimet e përmendura janë tashmë ekzistuese, kështu që supozohet se për to do të bëhen projekte për rikonstruim, përveç për vendkalimin kufitar Miratoc-Llojan i cili tërësisht duhet të ndërtohet.

Në fund të vitit 2019 Serbia dhe Maqedonia e Veriut nënshkruan marrëveshje për vendosje të vendkalimit të përbashkët kufitar Miratoc-Llojan.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vjosa osmani

Vjosa Osmani për Reuters flet për raportet e Kurtit me SHBA, godet Vuçiqin (VIDEO)

Escobar Lajcak

Escobar zbulon kërkesat për Kosovën e Serbinë

dua-1

Dua Lipa flet për fëmijërinë: Isha krenare, por doja të kisha një emër anglez

mesi messi mls inter miami

Zyrtare/Ky është klubi i ri i Messit

vjosa osmani ismail kadare

Kadare: Ky është triumfi shekullor i kombit tonë

Arben Taravari

Taravari paralajmëron dorëheqje të tij ose Azir Aliut nëse vërtetohet “punësimi i dhëndrit”

kurti svecla veri

Kurti në Mitrovicë, viziton policët: Oficerët tanë të çeliktë, u njoftova me operacionet e tyre

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Mickoski mund të luajë me të ardhmen e tij, por jo me të ardhmen e Maqedonisë

DCIM100MEDIADJI_0484.JPG

Ndryshimet eventuale në Qeveri, ky është qëndrimi i ASH-së

INFO

NA NDIQ