Serbia po lobon hatashëm në DC – publikohet letra e 16 kongresistëve amerikanë për Biden në favor të Serbisë!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/02/2022

Nga Faton BISLIMI

Me krekosje prej një neonacionalisti antishqiptar, Ambasadori serb në DC, Marko Gjuriq, paska bërë publike një letër të 16 Anëtarëve të Kongresit të SHBA-ve dërguar Presidentit Biden në përkrahje të Serbisë. Letra me mbi njëmijë fjalë në dy faqe lartëson Serbinë po aq sa që të shkon mendja mos po flitet për ndonjë ‘Serbi’ tjetër e jo këtë që ka shkaktu luftrat më të përgjakshme në historinë moderne të Evropës, gjenocidin, dhe spastrimin etnik më makabër pas Holokaustit në Evropë.

Por, ky është lobimi serb. Ky është rezultat direkt i angazhimit të Beogradit zyrtar që derdhë miliona dollarë në Washington për të përvetësuar sa më shumë përkrahje aty ku fitohet ose humbet beteja historike politike e Serbisë ndaj Kosovës – në Capitol Hill. Serbët e kanë kuptuar fare mirë se ata humbën krejt betejat në Ballkan kur shqiptarët fituan përkrahjen më të madhe në Capitol Hill. Realisht, edhe vet kasapi i Ballkanit, Milosheviq, në paraqitjen e tij në Hagë, e kishte pranuar me gojë të vetë se ai ishte aty në burg dhe se Kosova kishte fituar kundër Serbisë pikërisht për shkak të angazhimit të lobit shqiptaro-amerikan, “përkatësisht Ligës Qytetare Shqiptaro-Amerikane të udhëhequr nga Kongresisti i mirënjohur Joseph DioGuardi, që suksesshëm arriti ta bind Kongresin e SHBA-ve dhe opinionin e gjerë publik për të përkrahur shqiptarët etnik të Kosovës, duke satanizuar serbët.” Ky është citat fjalë për fjalë nga vet kasapi i Ballkanit para gjyqit të Hagës në vitin 2002.

Tani, Beogradi nuk do të përsërisë gabimet e së kaluarës. Serbët tash po lobojnë hatashëm në DC, gjerësa ne po merremi me njëri tjetrin, me politikat e brendshme, dhe kështu po shpërfaqim mediokritet të paparë politik në një kohë kaq kruciale për Kosovën! Kjo është e pafalshme!

Neve sot më shumë se kurrë na duhet të përbashkohemi rredh idealit të shenjtë të mëvetësisë së Republikës dhe miqësisë permanente me SHBA-të duke mos kursyer asgjë, e duke lënë anash cdo ndasi apo inati politik, partiak, e personal, vetëm e vetëm që ta fitojmë edhe betejën e fundit me Serbinë. Kjo betejë fitohet vetëm në Capitol Hill dhe vetëm përmes Ligës Qytetare Shqiptaro-Amerikane, organizatës së vetme të regjistruar si lobiste që nga viti 1989 në krye me Joe DioGuardin dhe Shirley Cloyes DioGuardin.

Është pikërisht DioGuardi që filloi të rrënoi propagandën anti-shqiptare serbe në Washington me rezolutën e parë të paraqitur ndonjëherë në Kongresin e SHBA-ve të qershorit 1986, dhe mandej Liga Qytetare që falë kontributit e përkrahjes së mërgatës sonë në SHBA dhe vecanërisht anëtarëve themelues të saj dhe atyrë të Bordit të Drejtorëve, për mesë tri dekada nuk ndaloi së punuari për të mbajtë Kosovën dhe cështjen shqiptare në Ballkan në prioritetet e politikës së jashtme amerikane.

Është kjo punë marramendëse e Ligës Qytetare që ndryshoi kursin e historisë për kombin tone, duke fituar përkrahjen e Kongresit të SHBA-ve për të kërkesat e drejta të shqiptarëve të Kosovës për liri e pavarësi. Edhe sot, nuk kemi askënd tjetër që më mirë e më suksesshëm mund ta fitojë betejën e fundit ndaj Serbisë sesa Ligën Qytetare.

Libri im më i ri “Përpjekja për Lirinë Shqiptare dhe Fundi i Jugosllavisë: Kongresisti Joseph J. DioGuardi dhe Liga Qytetare Shqiptaro-Amerikane 1985-1993” dokumenton me fakte historike nga arkiva kongresionale këtë punë. Edhe sot, kur ne kemi në anën tone liderët e Kongresit të SHBA-ve si Senatorin Bob Menendez, Kryetar i Komitetit për Punë të Jashtme të Senatit të SHBA-ve, e Senatorin Chuck Schumer, lider i democratëve në Senat, të cilët thuajse në baza ditore punojnë me Presidentin Biden, një mik i mocëm yni, i cili u mishërua me kauzën tonë falë punës së Ligës dhe personalisht DioGuardit e znj. Cloyes, ne mundemi ta fitojmë këtë betejë, por na duhet përkrahje.

Qeveria jonë dhe krejt klasa jonë politike sot më shumë se kurrë duhet të dalin nga midiokriteti i politikbërjes së mahallave e bajraqeve, dhe të tregojnë lidership kombëtar duke punuar bashkë e përkrahur pa asnjë rezervë shpëtimtarin e sprovuar suksesshëm të kauzës sonë në SHBA, Ligën Qytetare Shqiptaro-Amerikane.

Edhe sot është vonë, por nesër do jetë më keq! Për këtë, unë kam paralajmëruar në vazhdimësi me vite tanimë! Sidoqoftë, deri në frymën e fundit, ne s’do ndalemi së punuari ashtu sic kemi punuar deri tash – me vetmohim, sakrificë, e falë bujarisë së njerëzve të vullnetit të mirë në mërgatën tone në SHBA e gjetiu.

P.S. Këtu është letra origjinale e 16 kongresistëve amerikanë për Presidentin Biden në favor të Serbisë!

https://www.facebook.com/faton.bislimi.7/posts/7155057677869562

 

TË FUNDIT
3 javë
Tare flet për të ardhmen e tij
4 javë
Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë
4 javë
KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6
4 javë
Humbni peshë duke ngrënë dardha
1 muaj
Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

igli

Tare flet për të ardhmen e tij

gordana-siljanovska-1392x899

Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë

KSHZ

KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6

dardha

Humbni peshë duke ngrënë dardha

Kiara tito

Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

Polici-a-2-750x430

Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Përbërja e re parlamentare do të ketë 30 deputetë shqiptarë

arben taravari

Taravari: Nesër zbulojmë programin e VLEN-it, pika e parë – rruga evropiane

moti nxehti temperatura-termometri

Prilli, muaji sërish me temperatura rekord/ Shkencëtarët paralajmërojnë: Po shkojmë drejt…

INFO

NA NDIQ