Serbia po vazhdon të armatoset nga Rusia

0

Rusia do t’i dorëzojë Serbisë sistemin e saj kundërajror “Pantsir-S” brenda disa muajve të ardhshëm, “thanë mediat shtetërore ruse këtë javë.
Serbia ka blerë armët pavarësisht paralajmërimeve nga zyrtarët amerikanë se një blerje e tillë mund të shkaktojë sanksione amerikane, shkruan Associated Press, përcjell in7.

Rusia do të dorëzojë një sistem të sofistikuar të raketave anti-ajrore në Sërbi edhe pse SHBA-ja ka paralajmëruar sanksione të mundshme kundër vendit të Ballkanit në rast të blerjeve të tilla.

Agjensia e lajmeve shtetërore e Rusisë TASS tha të mërkurën se sistemi Pantsir-S do t’i dorëzohet Serbisë “brenda disa muajve të ardhshëm në përputhje me kontratën e nënshkruar”.

I dërguari special i SHBA për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, paralajmëroi Serbinë javën e kaluar se blerja e armëve ruse “përbën një rrezik” të sanksioneve amerikane.

“Shpresojmë që partnerët tanë sërbë të jenë të kujdesshëm në lidhje me çdo transaksion të këtij lloji,” tha Palmer në një intervistë për televizionin Alsat M.

Serbia mbetet një aleat kryesor i Rusisë edhe pse dëshiron të anëtarësohet në Bashkimin Evropian. Beogradi është zotuar të qëndrojë jashtë NATO dhe nuk pranoi të bashkohet me sanksionet perëndimore kundër Rusisë për konfliktin në Ukrainën lindore.

Rusia ka ndihmuar Sërbinë të përmirësojë ushtrinë e saj me avionë luftarakë, helikopterë sulmi dhe tanke beteje, duke ngritur shqetësime në rajonin e Ballkanit të rrallë nga lufta. Gjatë shpërthimit të përgjakshëm të ish-Jugosllavisë në vitet 1990, Serbia ishte në luftë me fqinjët Kroaci, Bosnjë dhe Kosovë.
Presidenti serb Aleksandar Vucic tha në një intervistë televizive shtetërore të martën se Serbia po blen armë mbrojtëse nga rusët dhe se ai dëshiron të shmangë çdo sanksion të SHBA -së “ose konfrontim me Amerikën”.

“Serbia po armatoset vetë sepse është një vend i lirë i rrethuar nga vendet anëtare të NATO-s me të cilat ne duam të jemi miq,” tha Vuçiç, duke shtuar se ai nuk do të lejojë që Serbia “të jetë aq e dobët sa ishte në vitet 1990”, përcjell in7.

Serbia u bombardua nga NATO në 1999 për të ndaluar një sulm të përgjakshëm kundër shqiptarëve të Kosovës, një përvojë që la serbët me një mosbesim të thellë ndaj aleancës ushtarake perëndimore. Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në 2008, një veprim që Beogradi dhe Moska nuk e njohin.