Serbia u furnizua me mjete të fuqishme luftarake nga ky shtet evropian

Picture of ina-online
ina-online

02/06/2024

Serbia ka blerë një flotë prej 50 mjetesh luftarake të këmbësorisë BTR-80A nga Hungaria.

Siç shkruan Politika.rs, sot pritet që rreth 20 vetura të barten në kazermën në Pançevë, ndërsa nesër priten edhe 30 të tjera.

Bëhet fjalë për automjete të blinduara të cilat janë të përbëra me topa automatikë sovjetikë/rus 2A72 të kalibrit 30 mm (KPB Tula).

Po ashtu, ky medium ka raportuar se parashikohet që deri në fund të këtij viti të riparohen 30 automjete, që më pas ato do t’i bashkohen batalionit të blinduar-zbulimit me seli në Nish.

Në muajin e ardhshëm pritet të dorëzohen edhe 16 automjete të tjera të këtij lloji, në mënyrë që numri total i tyre të rritet në 66 njësi.

TË FUNDIT
2 ditë
Ndërprerja e energjisë në vendet e Ballkanit, KE hetim ndërkombëtar për të zbuluar kush fiku dritat!
2 ditë
Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë
3 ditë
NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Ruttes me Kosovën ndër vite
3 ditë
Tifozët serbë me thirrje “Vrit, ther, që shqiptari të mos ekzistojë”
3 ditë
Shpërthim i fuqishëm në Mal të Zi, dy të vdekur dhe tre të plagosur

ME TE LEXUARA

2 ditë
Ndërprerja e energjisë në vendet e Ballkanit, KE hetim ndërkombëtar për të zbuluar kush fiku dritat!

LEXO MË SHUMË

energji rryme

Ndërprerja e energjisë në vendet e Ballkanit, KE hetim ndërkombëtar për të zbuluar kush fiku dritat!

tanja fajon

Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë

NATO me udhëheqje të re: Lidhjet e Mark Ruttes me Kosovën ndër vite

serbet tifozet

Tifozët serbë me thirrje “Vrit, ther, që shqiptari të mos ekzistojë”

policia-mali-zi

Shpërthim i fuqishëm në Mal të Zi, dy të vdekur dhe tre të plagosur

micotakis mitsotakis

Micotakis: Shkupi të kuptojë se nuk mund të luajë me Athinën për çështjen e emrit

venecia venedik

Të dhëna alarmante! Venecia drejt fundosjes?!

kaja kallas

Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund të zëvendësojë Borrellin?

dacic

Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd

INFO

NA NDIQ