Sergio Ramos i dhuron fitoren Barcelonës… (FOTO)

ina-online
ina-online

30/09/2023

Përfundon me rezultat 1-0 ndeshja paraprake e ditës së tetë të La Ligas 2023/24 mes Barcelonës dhe Seviljes : Vendon autogoli i Sergio Ramos , i cili godet një pasim nga ajri nga Lamine Yamal në portën e tij në minutën e 76-të.

Në traversën e parë të goditur nga João Felix , muri mbrojtës i vizitorëve qëndroi përballë shtytjes katalane deri në episodin fatkeq. Blaugranët ngjiten përkohësisht në krye të tabelës me 20 pikë, andaluzianët shtatë.

“Humor” në La Liga, Sergio Ramos i dhuron fitoren

Një autogol i Sergio Ramos , ish-lojtar i Real Madridit, i jep Barcelonës kryesimin e tabelës . Pas xhiros në raundin e mesjavës, Xavi mbështetet në treshen Yamal-Lewandowski-Felix , ndërsa andaluzianët rreshtohen me Lukebakio, Ocampos dhe Lamela përpara me qëllimin për të mos dhënë referenca për mbrojtjen kundërshtare.

Skuadra vendase imponon menjëherë ritmin e saj, duke tentuar me një goditje me këmbën e djathtë të ish-anësorit të Atletico-s, por Nyland përgjigjet menjëherë. Në minutën e 22-të boshti portugez i dërgon Blaugranët brenda disa centimetra epërsi: lojë e bukur nga Cancelo në të djathtë, topi shkon te João Felix i cili gjen traversën nga pak hapa.

Rasti i parë i madh i mysafirëve u shënua nga Ocampos , i cili në gjysmë ore kontrolloi zonën dhe goditi me këmbën e djathtë një goditje të sigurt, por Gavi shpëtoi në vijë. Menjëherë pasi Raphinha u detyrua të bënte një zëvendësim për shkak të një problemi muskulor të pësuar pas një gjuajtjeje nga distanca, në vend të tij hyri Fermín. Pak sekonda dhe lojtari i Canterano ka pranuar epërsinë 1-0, por gjuan dobët nga afer.

Në fillimin e pjesës së dytë Lewandowski u bllokua në mënyrë providence nga Juanlu, më pas ishte Gavi që përfundoi lart në dy raste. Në minutën e 74-të, Rakitic iu afrua avantazhit, duke grumbulluar një krosim të bukur të Lamelës nga e djathta dhe ktheu me kokë, duke humbur shtyllën. Dy minuta dhe ndeshja është zhbllokuar : krosim nga Torres, shpëtim nga Yamal dhe Sergio Ramos prek portën e tij .

Ai e shtyn drejt fundit skuadrën e Mendilibarit, por është ish-lojtari i Realit ai që duhet të sakrifikojë veten për të shpëtuar golin e dytë nga ish-sulmuesi i Bayernit para fishkëllimës së fundit. Kështu Sevilja mbetet në shtatë pikë, ndërsa Barcelona përkohësisht ngjitet në krye të tabelës me 20 pikë në pritje të ndeshjes mes Girona dhe Real Madrid.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

deshamp-trajneri-francez

Deschamps vlerëson se Anglia ka ekipin më “të frikshëm” për Kampionatin Evropian

Ronaldo Al Nassr

“Al Hilal” fiton derbin në Arabinë Saudite, Ronaldo pëson humbjen e thellë

XHAKA GRANIT

Xhaka tallet keq me yllin e Arsenalit

kombetarja mitaj asani bajrami

Ylber Ramadani ëndërron një grup të veçantë ‘shqiptarësh’ në Evropian

Maldini

Maldini thyen heshtjen, tregon detaje për shkarkimin e tij nga Milani

kombetarja

Sot hidhet shorti për Euro 2024, Shqipëria mëson kundërshtarët e saj pas kualifikimit historik

vardari

“Vetëm pse bëri shqiponjën” – KF Vardari kërkon që Federata ta dënoj futbollistin shqiptar të Strugës

Bundesliga

Klubi i Bundesligës rinovon me trajnerin

mourinho

Mourinho: Nuk i kuptoj, i paralajmërova lojtarët

INFO

NA NDIQ