Sërish sulm me dron – goditet një rafineri tjetër e naftës në Rusi

INA
INA

31 Maj, 2023

Një sulm tjetër me dron në rafinerinë ruse raportohet të ketë ndodhur në jug të këtij vendi, kanë bërë të ditur zyrtarët lokalë.

Një dron u përplas në rafinerinë Ilsky në orët e para të mëngjesit të sotëm, por se sipas tyre nuk ka shkaktuar dëme në infrastrukturë, kanë bërë të ditur nga qendra operacionale në territorin e Krasnodarit.

Një sulm tjetër me dron kishte ndodhur në rafinerinë Afipsky – vetëm 15 milje larg sulmit të dytë që ndodhi para pak çastesh.

Këto rafineri të naftës gjenden rreth 50 milje në lindje të Detit të Zi pranë portit të Novorossiisk, një nga portet më të rëndësishme të Rusisë sa i përket eksportimit të naftës.

Ndryshe sulmet me dronë kamikazë janë bërë të zakonshme në territorin rus, kurse për shumicën e këtyre sulmeve Kievi thotë se janë vepër e Kremlinit, me të cilat duan t’ia bartin përgjegjësinë ushtrisë ukrainase.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

robert fico

Partia majtiste e ish-kryeministrit pro-rus i fiton zgjedhjet në Sllovaki

sulmi turqi

VIDEO/ Del nga makina dhe vrapon, momenti kur terroristi hedh veten në erë pranë Parlamentit në Ankara

erdogan

“Terroristët nuk do të kenë kurrë sukses”, thotë Erdogan

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

kina

SHBA paralajmëron për planet e Kinës për mbizotërimin e informacionit

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

biden-trump

Biden intesifikon sulmet ndaj Trump, bën kritikën më të fortë deri më tani

wagner-vagner

Putin takohet me ish-komandantin e Wagner-it

stoltenberg nato

Shefi i NATO-s thotë se po fiton terren ofensiva e Ukrainës

INFO

NA NDIQ