Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

Picture of ina-online
ina-online

13/06/2024

Serbia nuk ndalet duke provokuar për destabilizim të Kosovës, por edhe gjithë rajonit. Të shtunën u mblodh i ashtuquajturi “kuvendi gjithëserb” në Beograd, ku udhëheqës të Serbisë dhe të entitetit serb të Bosnjës, Republika Sërpska, bënë thirrje për unitetin e serbëve në të gjithë rajonin.

Ai u organizua nën sloganin “Një popull, një kuvend – Serbia dhe Sërpska” dhe prodhoi të ashtuquajturën Deklaratë për mbrojtjen e të drejtave kombëtare dhe politike dhe të ardhmërisë së përbashkët të popullit serb.

Eksperti i njohur amerikan për Ballkanin në Universitetin Johns Hopkins, Daniel Serwer në një prononcim për Bota Sot ka reaguar lidhur me këtë.

“Deklarata për mbrojtjen e të drejtave kombëtare dhe politike dhe të ardhmes së përbashkët të popullit serb, është ajo që thotë se është produkt i një përpjekjeje për të institucionalizuar institucionet pan-serbe në një Kuvend (që do të mblidhet çdo dy vjet) dhe një Këshill Kombëtar të Popullit Serb. Kuvendi përfshin përfaqësues të diasporës së gjerë serbe. Por Këshilli përbëhet nga zyrtarë nga Republika e Serbisë (Beograd) dhe entiteti boshnjak Republika Srpska (me seli në Banja Luka). Qëllimi i bashkëpunimit të tyre është përcaktuar: Kuvendi Pan-Serb rekomandon që institucionet e Republikës së Serbisë dhe Republikës së Serbisë të veprojnë të bashkuara dhe të koordinuara dhe të bëjnë përpjekje për të ndalur asimilimin e serbëve në vendet e rajonit, si dhe në mbarë botën. Asambleja gjithashtu njeh Kishën Ortodokse Serbe si një shtyllë të “identitetit kombëtar, kulturor dhe shpirtëror”. Ajo mbështet Serbinë në përpjekjet për të ruajtur sovranitetin dhe integritetin e saj territorial, duke e shpallur Kosovën dhe Metohinë “të patjetërsueshme”. Asambleja kërkon gjithashtu rikthimin në Bosnje ndaj marrëveshjeve të paqes të Dejtonit siç janë nënshkruar. Kjo do të thotë pa shumë vendime që Përfaqësuesi i Lartë, parlamenti i Sarajevës dhe asambletë e njësive kanë marrë që nga viti 1995. Deklarata sfidon në mënyrë eksplicite emërimin e Përfaqësuesit të Lartë aktual”, shprehet Serwer.

TË FUNDIT
3 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
4 orë
Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua
4 orë
Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”
13 orë
Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët
17 orë
Blogerja e famshme serbe arrestohet me dyshimin se ka ndihmuar në arratisjen e Faton Hajrizit (FOTO)

ME TE LEXUARA

17 orë
Blogerja e famshme serbe arrestohet me dyshimin se ka ndihmuar në arratisjen e Faton Hajrizit (FOTO)
1 ditë
Gruaja e Blerim Ramadanit flet për arrestimin e tij: Ja si ndodhi arrestimi nga policia e Maqedonisë së Veriut
13 orë
Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët
24 orë
Nuk po ruan kush më lopë e dele në Maqedoninë e Veriut
4 orë
Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”
23 orë
Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

LEXO MË SHUMË

arrest ushtar blerim ramadani

Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

faton hajrizi

Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua

zelenski trump

Zelensky uron Trumpin për nominimin, pajtohen për “takim personal”

ganimete musliu

Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët

fatoni blogerja

Blogerja e famshme serbe arrestohet me dyshimin se ka ndihmuar në arratisjen e Faton Hajrizit (FOTO)

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

DASH departamenti amerikan

Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

aksident serbi

MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi

faton hajrizi

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

INFO

NA NDIQ