Serwer për Vuçiq-in: Dëshiron të mbajë hapur opsionin ushtarak në Kosovë

INA
INA

27/02/2024

Specialisti në fushën e menaxhimit të konfliktit dhe një nga vëzhguesit më të njohur të zhvillimeve politike në Ballkanin Perëndimor, Daniel Serwer, ka reaguar pas vizitës së presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç në Kinë.

Pasi Vuçiç potencoi në një intervistë për mediat kineze se “Tajvani është Kinë”, Serwer thekson se kreu i shtetit serb është i interesuar ta mbajë hapur opsionin ushtarak në Kosovë.

“Nuk është për t’u habitur, por në kundërshtim me çdo pretendim që Vuçiç ka përqafuar Perëndimin, i cili kërkon menaxhim paqësor të çështjes. Vuçiç nuk mund ta thotë këtë sepse dëshiron ta mbajë të hapur opsionin ushtarak në Kosovë”, ka shkruar Serwer në platformën X.

Ndryshe, presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka komentuar çështjen e Tajvanit për kanalin informativ në gjuhën angleze të Rrjetit Global të Televizionit Kinez (CGTN), në pronësi shtetërore, duke thënë se “Tajvani është Kinë”. (AP)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

08640000-0a00-0242-2f7c-08d9c5599401_w408_r1_s

Irani nis dronë drejt Izraelit si shenjë hakmarrjeje

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

INFO

NA NDIQ