Serwer: Vuçiq dhe mediat që ai kontrollon përdorin gjuhën e urrejtjes ndaj Kosovës

Picture of INA
INA

27/10/2023

Një muaj më parë, policia e Kosovës pengoi një tentativë rebelimi pranë manastirit ortodoks serb të Banjskës, në pjesën veriore të Kosovës.

Qeveria amerikane tani po qarkullon një raport paraprak hetimor prej 51 faqesh për Republikën e Kosovës, i përmbledhur në blogun e tij nga Daniel Server, profesor në Shkollën e Studimeve të Avancuara Ndërkombëtare në Universitetin Johns Hopkins në Uashington.

Së pari, ai paraqiti përfundimet:

Sulmi është kryer nga një grup paraushtarak prej rreth 80 personash të rekrutuar, të trajnuar dhe të caktuar posaçërisht për atë qëllim, me armë të rënda të Serbisë;

Qëllimi i Beogradit ishte të nxiste reagimin e policisë së Kosovës ndaj pushkatimit nga manastiri i Banjskës, i cili mund të përdoret për të justifikuar ndërhyrjen ushtarake serbe, gjoja për të shpëtuar qytetarët serbë të rrezikuar të Kosovës dhe pelegrinët nga Serbia;

Plani përfshinte sfidimin, kërcënimin dhe vrasjen e mundshme të anëtarëve të KFOR-it, si dhe të Policisë së Kosovës, të cilët humbën një polic;

Zinxhiri komandues përfshin shtetin serb, presidentin dhe strukturat e sigurisë së të cilit janë ligjërisht dhe moralisht fajtorë;

Dhjetra banditë që ikën në Serbi tani po mbrohen nga Beogradi nga drejtësia;

Ekziston rreziku i përsëritjes, siç dëshmohet nga qëndrimi i vazhdueshëm sulmues i forcave të sigurisë serbe që rrethojnë Kosovën, si dhe nga fushata intensive e propagandës pro pushtimit që është ende në vazhdim në Serbi.

Serveri ka paraqitur disa detaje nga raporti, ku thuhet se Ushtria Serbe ka trajnuar forcat paraushtarake për dy vjet në bazat e Ushtrisë dhe Ministrisë së Brendshme. Në trajnim u përdorën automjete ushtarake Humvee të dhuruara nga SHBA.

U hartuan plane të detajuara bazuar në hartat e ofruara nga ushtria për forcat paraushtarake për të hapur rrugët në Kosovë për armë dhe furnizime nga Serbia. Forcat speciale serbe dhe dronët hynë në Kosovë në prag të kryengritjes dhe automjetet mjekësore transportuan armë në vend.

Operacioni u drejtua nga Milan Radoiçiq, në atë kohë nënkryetar i partisë politike të Listës Serbe të sponsorizuar nga Beogradi në Kosovë, një bashkëpunëtor i ngushtë i zyrtarëve të sigurisë serbe dhe një aleat politik i presidentit Vuçiq.

Paraushtarakët përdorën automjete të maskuara me shenja të KFOR-it dhe targa false. Plani përfshinte tërheqjen e policisë së Kosovës duke bllokuar rrugët, duke gjuajtur mbi ta nga manastiri i Banjskës dhe duke provokuar një sulm që do të shërbente si pretekst për ndërhyrjen ushtarake serbe.

Paraushtarakët ishin të pajisur mirë me armë ushtarake që ishin pothuajse tërësisht të prodhuara në Serbi. Këto përfshinin 66 AK-47, 9 mitralozë, 6 pushkë snajper, 41 raketahedhës antitank, 2 granatahedhës automatike, 8 mina antitank dhe 122 granata dore, së bashku me municionin përkatës dhe mbi 350 njësi eksplozivi. Ekziston një dokumentacion se disa nga këto armë janë dorëzuar patjetër nga Serbia.

Serbia vazhdon të promovojë dhunën kundër Kosovës

Që nga 24 shtatori, Serbia ka vazhduar të kërcënojë Kosovën me dhunë. Ajo festoi formacionet paraushtarake të përfshira në komplot dhe shpalli një ditë zie për tre terroristët e vrarë. Grafitet në të gjithë Serbinë, duke përfshirë në stadiumet e futbollit, dhe në katër komunat veriore me shumicë serbe të Kosovës, promovuan idenë se forcat serbe së shpejti do të kthehen në Kosovë.

Forcat e Armatosura të Serbisë janë ende në gatishmëri.

Presidenti Vuçiq dhe mediat që ai kontrollon përdorin gjuhën e urrejtjes kur flasin për Kosovën, liderët politikë dhe shqiptarët në përgjithësi. Ambiciet për të krijuar një “botë serbe”, një kopje e zbehtë e “botës ruse” të Putinit që përfshin Ukrainën, janë të përhapura.

Serbia ka rritur në mënyrë dramatike stërvitjet e saj ushtarake me Rusinë. Vazhdojnë frikësimet e serbëve në Veri të Kosovës për të penguar bashkëpunimin me Prishtinën, si dhe operacionet sekrete kundër institucioneve të Kosovës.

Serveri tregon se e gjithë kjo në Kosovë nuk ka filluar më 24 shtator dhe as nuk ka përfunduar atëherë.

Ai kujton katër sulme të mëparshme në Veri të Kosovës që nga dhjetori 2022. Të njëjtat njësi dhe disa nga i njëjti personel ishin të përfshirë, duke përfshirë sulmin ndaj trupave të KFOR-it në maj.

Asnjë nga autorët nuk u ekstradua në Kosovë për aktakuzë.

Ata mbrohen nga shteti serb dhe mbeten në dispozicion për operacione të dhunshme në të ardhmen.

Deri më tani, nuk ka pasur asnjë veprim diplomatik kundër Beogradit as nga SHBA dhe as nga BE, gjë që do ta inkurajojë Vuçiqin të vazhdojë përpjekjet e tij destabilizuese në të ardhmen për të justifikuar ndërhyrjen ushtarake serbe në Kosovë.

Roli i saktë i Rusisë në komplotin e 24 shtatorit është ende i paqartë, por mbështetja ruse për përshkallëzimin e përpjekjeve serbe për të sfiduar vendosmërinë perëndimore në Ballkan është e qartë. Rusët nuk do të mungojnë të vërejnë mungesën e përgjigjes nga Perëndimi. Moska dhe Beogradi do të shtojnë përpjekjet e tyre.

TË FUNDIT
15 orë
DASH: Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në Kosovë dhe rajon
15 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
2 ditë
Sondazh befasues për AAK-në dhe Nismën – por vjen një parashikim i keq për Haradinajn e Limajn – ja maksimumi i votave që mund të marrin!
2 ditë
Ja sa banorë ka Kosova, shpallen rezultatet paraprake nga ASK (VIDEO)
3 ditë
Qytetari e gjen çantën me mbi 7 mijë euro, e dorëzon në polici

ME TE LEXUARA

15 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
15 orë
DASH: Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në Kosovë dhe rajon

LEXO MË SHUMË

DASH Uashington Departamenti

DASH: Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në Kosovë dhe rajon

milo gjukanoviq gjukanovic

Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij

Ramush haradinaj fatmir Limaj

Sondazh befasues për AAK-në dhe Nismën – por vjen një parashikim i keq për Haradinajn e Limajn – ja maksimumi i votave që mund të marrin!

sheshi prishtines

Ja sa banorë ka Kosova, shpallen rezultatet paraprake nga ASK (VIDEO)

euro

Qytetari e gjen çantën me mbi 7 mijë euro, e dorëzon në polici

Pjeter-Shala-850x472-1

Më 16 korrik shpallet aktgjykimi ndaj Pjetër Shalës

vjosa osmani okb un

Osmani: Kërkojmë garanci ndërkombëtare për Asociacionin

kurti mediat

Kurti: Masakra e Srebrenicës ishte paralajmërim i gjenocidit në Kosovë

ujmani

“A more Albin, çka po na bën”, Tomë Gashi publikon pamjet e bujshme të Liqenit të Ujmanit – çka po ndodhë pas 25 vitesh liri?

INFO

NA NDIQ