S’është koha për ndryshimin e 20%, krerët kryesor të Qeverisë kundër ministrit Lloga

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

29/03/2023

Kryeministri Dimitar Kovacevski, zëvendëskryeministri për çështje evropiane Bojan Mariçiq dhe ministri i Jashtëm Bujar Osmani kanë reaguar ndaj deklaratave të djeshme të ministrit të Drejtësisë Krenar Lloga, përcjell INA.

Ministri nga Aleanca për Shqiptarët në një brifing me gazetarët dy ditë më parë theksoi se ndryshimet kushtetuese nuk do të kenë vetëm për preambulën, por edhe për çështjet e tjera të hapura, e që sipas tij në këtë grup është edhe heqja e 20% për përdorimin e gjuhës shqipe, ku në vend të “20%” të jetë “gjuha shqipe”.

Por kjo deklaratë e Llogës është kundërshtuar nga kryeministri dhe ministrat e tjerë të kabinetit qeveritar nga LSDM dhe BDI.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski theksoi se për momentin prioritet në ndryshimet kushtetuese është vetëm përfshirja e të gjitha komuniteteve që jetojnë në Maqedoninë e Veriut, përfshirë edhe bullgarët.

“Prioritet në Kushtetutë ka plotësimi i kushtit tonë nga korniza negociuese e cila është miratuar nga 27 vende anëtare të BE-së. Ajo kornizës i referohet ndryshimeve kushtetuese për pakicat që jetojnë ne vendin tonë. Kjo ka prioritet”, theksoi Kovaçevski.

Sipas tij, çdo gjë tjetër, përfshi heqjen e 20% do duhet të dalë nga shqyrtimi publik i amendamenteve me ndihmën e ekspertëve.

Edhe zëvendëskryeministri për çështje evropiane, Bojan Mariçiq theksoi se tani “nuk është koha për këtë”.

“Personalisht mendoj, dhe po ashtu mendoj se është qëndrim i Qeverisë, edhe pse nuk kemi biseduar, është e logjikshme të fokusohemi në ato obligime që dalin nga procesi negociues. Kështu kemi mundësi më të mira dhe të arrijmë që në fund të vitit t’i përfundojmë ndryshimet kushtetuese. Çdo përfshirje tjetër është mirë të shqyrtohet, por nuk besoj se vshtë koha se do të merr më shumë kohë dhe më shumë energji”, u shpreh Mariçiq, duke lënë hapësirë ​​që të gjitha pyetjet të diskutohen pas përfundimit të këtij cikli të ndryshimeve kushtetuese.

Të njëjtin mendim ka shprehur edhe shefi i diplomacisë Bujar Osmani. Ai tha se nuk e di se cili ishte qëllimi i deklaratës së ministrit Lloga, por theksoi se procesi aktual për ndryshime kushtetuese nuk duhet të rëndohet me çështje të tjera politike, të cilat sipas tij mund të polarizojnë edhe më shumë shoqërinë.

Kryeparlamentari Talat Xhaferi në një takim me gazetarët dje foli edhe për idenë e ministrit nga ASH-ja, për ndryshimet tjera kushtetuese dhe tha se sipas tij nuk ka asnjë problem, “përderisa të arrihet dhe bëhet me pëlqimin e të gjitha partive politike”. (INA)

 

 

 

 

TË FUNDIT
4 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
6 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
6 orë
Spanja kampione e Evropës
7 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
7 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

ME TE LEXUARA

19 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
12 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
18 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
12 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
18 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
11 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
17 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
9 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

INFO

NA NDIQ