Sezoni i skijimit, në prag të dështimit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/01/2023

Sezoni turistik në Kodrën e Diellit po shkon drejt dështimit. Edhe pse ishin bërë parapërgatitjet e duhura për një sezon të mirë turistik, megjithatë, mungesa e borës për skijim, ka bërë që ky sezon të jetë më i vështiri i disa dekadave të fundit. Reshjet e mbrëmshme të borës dhanë pak shpresa, megjithatë, dielli i sotëm bëri që sërish mos të ketë kushte për skijim.

“Për fat të keq nuk patëm reshje të mjaftueshme këtë sezon. Edhe pse mbrëmë patëm reshje të reja afër 17 cm dhe dolëm për ti përgatitur shtigjet, por fatkeqësisht s`kemi borë të mjaftueshme për të hapur sezonin turistik. Këtë sezon turistik kemi humbje serioze sepse kulmi i sezonit do na kalojë më dhe çdo reshje e re nuk do sjellë atë që e planifikuam andaj një ndihmë nga ana e shtetit është e mirëseardhur”, tha Adem Avziu, Drejtor i Elem Turs.

Me humbje të mëdha sivjet po punojnë edhe kapacitetet hotelerike. Mbi 80 për qind e mysafirëve kanë anuluar prenotimet. Të vetmit turistë thonë drejtuesit e hoteleve, janë ata vendorë, që dalin për ajër të pastër.
“Kjo deri më tani është një nga sezonet më të këqija që nga fillimi i dimrit. Humbjet janë shumë të mëdha, hoteli u përball me mbi 20 për qind anulime nga turistët vendor dhe rreth 80 për qind anulime të turistëve të jashtëm që kishin rezervuar ardhjen këtu”, tha Metodij Çilimanov. udhëheqës turistik.

“Ne kemi punuar dhe punojmë me mysafirët vendor që kanë dalë vetëm për shëtitje për ajër të pastër. Pra për momentin është gjendje e keqe”, u shpreh Ashim Asani, pronar hoteli.

Sezoni i skijimit në Kodrën e Diellit, duhej të fillonte në 15 dhjetor, megjithatë mungesa e borës kanë bërë që edhe janari të kalohet pa skijim. /Alsat.mk

TË FUNDIT
2 orë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin
2 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
2 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
2 orë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
6 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

ME TE LEXUARA

12 orë
Najçevska i reagon Taravarit: Pse kryetari i Kuvendit të jetë shqiptar?
2 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
15 orë
Eksperti amerikan zbulon pse Kurti nuk e bëri lëshimin e madh me Asociacionin: Ja çka do të ndodhë nëse i fiton zgjedhjet e reja
10 orë
Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë
2 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
15 orë
Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike
10 orë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)
2 orë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

LEXO MË SHUMË

Edward Joseph Zhozef  Eduard

Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

ebrahim raisi

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Hovenier

Marrëveshja mes Kosovës dhe ShBA-së, Hovenier: Ky është një hap i rëndësishëm

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

INFO

NA NDIQ