Sfidat e Maqedonisë së Veriut në rindërtim dhe zhvillim

Picture of INA
INA

15/05/2024

Vetë e ardhmja e Ballkanit Perëndimor varet edhe nga sfidat, së bashku me problemet politike dhe ekonomike. Është e nevojshme të zbatohen reforma që të çojnë në Evropë. Megjithatë, shkëmbimet, kërkimet, udhëtimet dhe shëtitjet janë mundësi që bashkojnë Ballkanin Perëndimor

Nëpërmjet udhëtimeve dhe bashkëpunimit, mund të njiheni me vende si Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi, Kosova, Maqedonia e Veriut dhe Serbia. Qytetarët e Ballkanit Perëndimor janë të interesuar për oferta biznesi në Maqedoninë e Veriut, ka destinacione turistike dhe bashkëpunim ndërkufitar në tregje, por njerëzit i kanë vështirë të arritura, sepse oferta është minimale.

Rikonstruksioni dhe mundësia e nisjeve në kohë nga platformat e autobusëve është ende e paqartë për qytetarët e Ballkanit Perëndimor, biletat e autobusit përgjithësisht mblidhen aty për aty dhe nuk mund të rezervohen online apo në mënyrë telefonike. Pasagjerët përdorin linja private dhe transport, sepse në këtë mënyrë arrijnë në destinacion në një periudhë më të shkurtër kohore.

Zamir Mirzo është nga Maqedonia, është 25-vjeç dhe shpesh udhëton në vendet e Ballkanit Perëndimor. Transporti që ai përdor është me autobus dhe makinë.

“Kam vizituar të gjitha vendet, Bosnje-Hercegovinën, Malin e Zi, Kosovën dhe Serbinë… secili prej tyre ka një ofertë specifike për turistët, por më shpesh shkoj në Shqipëri me pushime, sepse ka ofertën më të mirë turistike. Serbia është interesante për mua për shkak të muzikës dhe festivaleve. Besoj se të gjashtë vendet duhet të marrin mbështetje për zhvillim. Për shembull, tani për tani nuk është e mundur të rezervoni një udhëtim disa ditë para nisjes, sepse ka komplikime të ndryshme në stacionet e autobusit, aranzhimi mund të paguhet disa ditë para nisjes vetëm përmes agjencive turistike”, thotë Zamir Mirzo nga Shkupi.

Marjana Doda nga Tirana është 36-vjeçe, është e interesuar për diplomaci, gazetarja thotë se arsyeja e qëndrimit në Shkup është biznesi.

“Ka iniciativa rajonale nga qeveritë e vendeve të Ballkanit Perëndimor për rajonin, por për shkak të mosmarrëveshjeve historike dhe politike dhe qeverive të këtyre vendeve, ato janë ende në një ‘bllokim’ politik mes tyre, gjë që automatikisht prek qytetarët. Megjithatë, qëndrimi njëmujor në Maqedoninë e Veriut dhe përvoja ime profesionale dhe bashkëpunimi me kolegë në media nga rajoni janë pozitive”, tha Marjana Doda nga Shqipëria.

Në Shkup të Maqedonisë së Veriut, akomodimi dhe qëndrimi funksionojnë. Shumica e rezervimeve janë të disponueshme edhe në internet. Për shembull, një qëndrim i këndshëm është në hostel dhe kafene “Mickitos” që gjendet në qendër të Shkupit. Miki Çiliku jeton në Shkup, është 38-vjeç dhe është menaxher.

“Vizitorët tanë vijnë kryesisht nga Serbia dhe vende të tjera të Ballkanit Perëndimor, ka edhe të ftuar nga Turqia, Gjermania, Franca dhe qytete të tjera evropiane. Ofertat tona janë kryesisht në Booking dhe në faqen e Hostel tonë të internetit, kështu që ekziston mundësia e rezervimit personalisht dhe online, duhet të jeni të informuar dhe të përditësuar, të ndiqni teknologjinë moderne. Vizitorët më pas janë të interesuar për transferim në aeroport, marrje me qira të veturave, si dhe vizitë në liqenet e Shkupit. Të gjitha këto i mundësojmë”, tha menaxheri i Hostel “Mickitos”, Çiliku.

Sipas të dhënave që disponohen nga agjencitë për promovimin dhe mbështetjen e turizmit në Maqedoninë e Veriut, turistët më të shumtë janë nga Serbia. Çdo vit interesimi është më i madh se në vitet e kaluara për shkak të atraksioneve të gjashtë liqeneve maqedonase dhe liqenit të Ohrit. Grekët janë gjithashtu mysafirë të shpeshtë në Maqedoni, në përgjithësi, ata janë të interesuar për Ballkanin Perëndimor dhe më së shpeshti qëndrojnë në Shkup, ndoshta për shkak të distancës së vogël midis vendeve.

Vetë e ardhmja e Ballkanit Perëndimor varet edhe nga sfidat, së bashku me problemet politike dhe ekonomike. Është e nevojshme të zbatohen reforma që të çojnë në Evropë. Megjithatë, shkëmbimet, kërkimet, udhëtimet dhe shëtitjet janë mundësi që bashkojnë Ballkanin Perëndimor, sepse kështu mendojnë edhe bashkëbiseduesit tanë. Sfidë tjetër që mbetet për t’u zhvilluar sa i përket turizmit, shkëmbimit dhe udhëtimeve në Ballkanin Perëndimor, si njohja e zonave me potencial të madh turistik dhe promovimi i turizmit rural është zhvillimi i mediave të reja digjitale. Nga Maja RADU

(Ky artikull u publikua në kuadër të Projektit Rajonal të shkëmbimit të gazetareve të Ballkanit Perëndimor mbështetur nga BIRN)

TË FUNDIT
7 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
12 orë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!
15 orë
Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë "kulaçi qeveritar"?
15 orë
Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip
15 orë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

ME TE LEXUARA

15 orë
Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë "kulaçi qeveritar"?
12 orë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!
7 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
1 ditë
VIDEO/ Usyk kampion i padiskutueshëm, fiton ndeshjen e madhe ndaj Furyt
21 orë
“Bolton News”: Shqipëria mes destinacioneve më të mira dhe miqësore me buxhetin
20 orë
Eksperti amerikan zbulon pse Kurti nuk e bëri lëshimin e madh me Asociacionin: Ja çka do të ndodhë nëse i fiton zgjedhjet e reja
20 orë
Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike
20 orë
Më 23 maj Siljanovska Davkova do ta realizojë vizitën e parë jashtë vendit
15 orë
Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë

LEXO MË SHUMË

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

arben taravari

Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

shkolle klase

Në gjimnazin e Ohrit nuk ka paralele në shqip

kurti liz allen alen

Kurti: SHBA – aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

kina

Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë

gordana siljanovska

Më 23 maj Siljanovska Davkova do ta realizojë vizitën e parë jashtë vendit

universiteti-i-tetoves-UT

Ministria e Arsimit injoron me zero denarë dy universitetet shqiptare për zhvillimin e resurseve laboratoroike

david kanin

Eksperti amerikan zbulon pse Kurti nuk e bëri lëshimin e madh me Asociacionin: Ja çka do të ndodhë nëse i fiton zgjedhjet e reja

INFO

NA NDIQ