Shaqiri: Me mbështetjen nga BE-ja, ne vazhdojmë të zhvillojmë dhe promovojmë Kornizën kombëtare të kualifikimeve

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/03/2023

Republika e Maqedonisë së Veriut është duke ndërmarrë hapa vendimtarë drejt anëtarësimit të plotë në Bashkimin Evropian. Prandaj edhe rëndësia e jashtëzakonshme e projekteve twining me të cilat ne ndërtojmë kapacitetet institucionale dhe harmonizojmë legjislacionin tonë me atë evropian, theksoi ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri në takimin e Komitetit administrativ të tuining projektit për mbështetje të implementimit të Kornizës kombëtare kualifikuese që prej tetorit të vitit 2021 e zbaton ekipi i profesionistëve nga Lituania, Franca dhe Sllvoenia.

Ai theksoi se mbështetja për forcimin dhe operacionalizimin e Kornizës kombëtare për kualifikime do të thotë shumë për ne, sepse, siç tha, “synimi ynë është që kualifikimet e fituara gjatë arsimit në vendin tonë të jenë në përputhje me standardet dhe praktikat e BE-së”.

“Ky është një projekt i vlefshëm multi-resoresh në të cilin përfshihen shumë organizata të ndryshme, organe dhe agjenci. Deri më tani janë realizuar aktivitete të shumta dhe janë përgatitur disa dokumente që synojnë drejt përmirësimit të cilësisë, transparencës dhe menaxhimit të aftësive dhe kualifikimeve në të gjitha nivelet e arsimit dhe trajnimit, transparencës dhe menaxhimit të aftësive dhe kualifikimeve në të gjitha nivelet e arsimit dhe trajnimit. Projekti kontribuon në harmonizimin e arsimit dhe trajnimit me kërkesat e tregut të punës, për të lidhur mësimin formal, joformal dhe me përvojë , si dhe për të mbështetur procesin e vlerësimit të rezultateve nga mësimi të fituara përmes të mësuarit joformal ose të mësuarit me përvojë”, tha Shaqiri

Megjithatë, ai theksoi, se të gjitha palët e interesuara relevante në lidhje me Kornizën Kombëtare të Kualifikimeve ,ata vërejnë se edhe pse ky instrument është jashtëzakonisht i rëndësishëm, ai nuk është mjaft i dukshëm.

“Prandaj, është shumë e rëndësishme përgatitja e strategjisë për komunikim që do të ndihmojë në ngritjen e vetëdijes për Kornizën Kombëtare të Kualifikimeve, veçanërisht tek institucionet arsimore, studentët dhe punëdhënësit”, tha Shaqiri, duke shtuar se Qeveria dhe Ministria e Arsimit dhe Shkencës e vlerësojnë lartë mbështetjen e vazhdueshme që e marrin nga Bashkimi Evropian, sidhe ndihma specifike që synon forcimin e Kornizës kombëtare të kualifikimeve është një kontribut i rëndësishëm për punësim më të madh, lëvizshmëri dhe integrimi social i qytetarëve tanë.

TË FUNDIT
47 sekonda
Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni
2 minuta
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima
4 minuta
Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi
2 orë
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!
2 orë
Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
4 orë
Toshkovski: Po stabilizohet gjendja me dhënien e dokumenteve personale
1 ditë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta
21 orë
Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit
2 orë
Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Biblioteka Kombëtare e Kosovës vjen me Ekspozitë në kuadër të Verës Kulturore në Tetovë

LEXO MË SHUMË

blerim bexheti

Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

arben taravari

Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

ilire dauti

Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!

biciklete

Tetovë, xhipi me targa zvicerane i’a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

Screenshot_20240723-135214~2

“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve

INFO

NA NDIQ