Shaqiri: Nga 1 shtatori nxënësit do t’i kenë të gjitha tekstet shkollore

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/02/2022

Nga 1 shtatori të gjithë nxënësit do të mësojnë nga tekstet shkollore, njoftojnë nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës.

“Ministria e Arsimit dhe Shkencës po i shqyrton të gjitha mundësitë, procedurat janë duke u zhvilluar dhe nga 1 shtatori të gjithë nxënësit e arsimit fillor dhe të mesëm do të kenë tekste shkollore”, tha ministri Jeton Shaqiri.

Para se të marrë pjesë në një forum në Strugë, i cili është pjesë e fushatës “Mëso zgjuar, puno profesionalisht”, duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve për mungesën e teksteve në lëndët profesionale në arsimin e mesëm, Shaqiri tha se nxënësit do të vazhdojnë të mësojnë si më parë, sepse sipas procedurave ligjore duhen të paktën tre muaj për të miratuar një tekst të caktuar.

“Shërbimi Pedagogjik ka dorëzuar raport për të gjitha tekstet shkollore nga arsimi fillor dhe i mesëm. Do të shqyrtohen të gjitha mundësitë që fëmijët nga 1 shtatori të kenë tekste për ato lëndë për të cilat deri më tani janë bërë thirrje. Për ato artikuj për të cilët nuk ka, do të shpallim thirrje. Këto janë procedura ligjore që duhet të hapen dhe duhet të përfundojnë së paku për tre muaj”, tha Shaqiri.

Drejtori i Qendrës për Arsim Profesional, Sherif Miftari, informoi se deri më tani është dhënë mendim pozitiv për 147 libra për arsimin profesional.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lluka

Llukarevska: Stevo Pendarovski shkon në raundin e dytë

tetove

BDI feston në Tetovë

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

arber

Ademi: Sot populli foli

Bilall Kasami

Kasami: Dalja e votuesve e lartë, po tregohet vendosmëri për ndryshim

vlen

VLEN: Në Likovë vjedhje masive të votave, mbushje dhe treni bullgar

MPB-policia-maqedonise

Arrestohen pesë persona, fotografuan fletëvotimet

kumanove hotel kristal

Mbyllet vendvotimi 1075 në Gjimnazin e Kumanovës

likov

Procesi në Likovë po zhvillohet pa pengesa. Fetai: Në zonat rurale fluksi më i madh është pas orës 15

INFO

NA NDIQ