Shaqiri: Nga shtatori, pagat e arsimtarëve dhe profesorëve do të rriten për 10%

ina-online
ina-online

31 Gusht, 2023

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri në “Summer Click” në TV21 tha se me marrëveshjen e re kolektive do të rregullohet çështja e pagave për arsimtarët dhe profesorët.

Shaqiri tha se për më pak se një vit pagat janë rritur për 18,4 për qind, ndërsa në shtator do të rritet për 10 për qind shtesë.

“Në periudhën nga 1 shtatori…e ndaj në emisionin tuaj, ju e dini se vjet në fund të qershorit pas protestave, grevës së arsimtarëve, ne në shtator vendosëm për rritje prej 15%, në janar për 3,4%, kjo jep 18,4 për qind. Në periudhë prej një viti u arritën pagat për 18,4%, ne vazhdojmë që këtë shtator, me marrëveshjen kolektive do të të marrin 10% rritje”, tha Shaqiri.

Shaqiri tha se pas harmonizimit me pagën minimale, 10 përqindëshit do t’i shtohet edhe një përqindje e rritjes së pagës.

“Për një vit, nga shtatori në shtator, në shkollën fillore dhe të mesme kemi për paga më të larta prej 35 për qind në përgjithësi, për një vit. Do të thotë 18,4 për qind të realizuara, vazhdojmë me 10 dhe harmonizimin me pagën minimale që do ta bëjmë për një përqindje të caktuar, që jemi në drejtim pozitiv bashkë me Ministrinë e Financave”, tha Shaqiri.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

arber ademi

Ademi: BDI do ta mbështes ligjin për amnisti

edi rama

Mediumi “FT” del me korrigjim për intervistën e Ramës: “Toka e askujt”, e ka pasur vetëm për Veriun, jo për gjithë Kosovën

svecla gazmend hoxha

Hoxha: Ky ishte qëllimi Serbisë me sulmin në Banjskë

Prokuroria

Vazhdon greva në prokurori – grupi i punës do të ketë afat prej 10 ditëve për arritjen e marrëveshjes

mickoski

Mickoski kërkon takim liderësh për zgjedhje

biden

Komuniteti shqiptaro-amerikan letër presidentit Biden, shpreh shqetësim për rrezikun nga Serbia

IMG_5719

Politikani serb: Radoiçiq u mor vesh me autoritetet serbe, prandaj u lirua

izet mexhiti3

Mexhiti: Përmes internetit lojërave të fatit e futën bixhozin në familjet tona

ASH

ASH: Interpelanca e opozitës teatër komik, procedura për kryeprokurorin e ri tanimë ka fillua

INFO

NA NDIQ