Shaqiri: Nga shtatori, pagat e arsimtarëve dhe profesorëve do të rriten për 10%

Picture of ina-online
ina-online

31/08/2023

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri në “Summer Click” në TV21 tha se me marrëveshjen e re kolektive do të rregullohet çështja e pagave për arsimtarët dhe profesorët.

Shaqiri tha se për më pak se një vit pagat janë rritur për 18,4 për qind, ndërsa në shtator do të rritet për 10 për qind shtesë.

“Në periudhën nga 1 shtatori…e ndaj në emisionin tuaj, ju e dini se vjet në fund të qershorit pas protestave, grevës së arsimtarëve, ne në shtator vendosëm për rritje prej 15%, në janar për 3,4%, kjo jep 18,4 për qind. Në periudhë prej një viti u arritën pagat për 18,4%, ne vazhdojmë që këtë shtator, me marrëveshjen kolektive do të të marrin 10% rritje”, tha Shaqiri.

Shaqiri tha se pas harmonizimit me pagën minimale, 10 përqindëshit do t’i shtohet edhe një përqindje e rritjes së pagës.

“Për një vit, nga shtatori në shtator, në shkollën fillore dhe të mesme kemi për paga më të larta prej 35 për qind në përgjithësi, për një vit. Do të thotë 18,4 për qind të realizuara, vazhdojmë me 10 dhe harmonizimin me pagën minimale që do ta bëjmë për një përqindje të caktuar, që jemi në drejtim pozitiv bashkë me Ministrinë e Financave”, tha Shaqiri.

TË FUNDIT
13 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
13 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
15 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
15 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
17 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

ME TE LEXUARA

1 ditë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
1 ditë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
13 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
1 ditë
17 vjet burg për shqiptarin nga Maqedonia që vrau gruan në Zvicër
1 ditë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
21 orë
“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë
1 ditë
EURO 2024/ Shqipëri – Itali, si priten të rreshtohen skuadrat
21 orë
Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ