Shaqiri: Nuk ka recensues për tekstet e reja

ina-online
ina-online

20/12/2023

Ministri i Arsimit Jeton Shaqiri tha se MASH ka probleme më të mëdha për recensentin sepse ata ose nuk aplikojnë ose nuk japin dorë heqje.

Ai shtoi se tashmë janë të hapura konkurset për vitin e ardhshëm për shkrimin e teksteve si dhe një thirrje për recensent që do të vlerësojnë nëse tekstet është në përputhje me programin shkollor.

“Për mua, nuk ka asgjë të diskutueshme në librat e historisë. Pas atij diskutimi publik për gabimet në përmbajtje në disa tekste, interesimi i recensentëve është zero”, tha Shaqiri dhe shtoi se ekipet e autorit tani janë të përbëra nga profesorë, por nuk ka recensues për t’i kaluar.

Problemi i mungesës së recensentëve, sipas ministrit, mund të zgjidhet me ndryshime ligjore dhe Byroja e Zhvillimit të Arsimit të thërrasë ekspertë që do të rishikojnë tekstet.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

Rreziku nga Rusia – Ja kur hapet “kutia e Pandorës” sipas Bujar Osmanit!

IZETT-1392x928

Izet Mexhiti: Përplasjet e mia në BDI datojnë nga viti 2016 kur isha kundër koalicionimit me Nikolla Gruevskin

IMG_9321

VIDEO/Pajaziti: Premtimet e Ali Ahmetit për heqjen e 20%, reprizë që 20 vite vazhdimisht përsëritet

Taravari Gostivar

Taravari: Për pak orë mblodhëm 8 mijë nënshkrime

policia-mk

Vrasje në Bllacë, krisma armësh

imer

Selmani: Për demokracinë do të ishte e shëndetshme që presidenti të zgjidhet në Kuvend

autobus-besa

Aktvendimi për “Besa Transin” do të shpallet më 7 mars

Hristijan Mickoski

Mickoski ankohet: Byreku me jogurt është bërë 120 denarë

Afrim Gashi

Gashi optimist: Mbase sot përfundojmë procesin e mbledhjes së nënshkrimeve për Taravari

INFO

NA NDIQ