Shaqiri pret që Kuvendi shpejt t’i miratojë Ligjet e reja për Arsim të Mesëm dhe për Arsim dhe Trajnim Profesional

INA
INA

17/01/2024

Ministri i Arsimit dhe Shkencës Jeton Shaqiri pret që Kuvendi t’i miratojë shpejt ligjet e reja për arsim të mesëm dhe për arsim dhe aftësim profesional, të cilat dje, me iniciativë të MASH-it, janë miratuar në seancë të Qeverisë.

“Ligji i ri për Arsimin e Mesëm do të mundësojë zhvillimin e kompetencave dhe aftësive kyçe tek të rinjtë, me fokus të veçantë në ato digjitale, të nevojshme për arsimim të mëtejshëm dhe punësim të suksesshëm. Për herë të parë prezantohet këshillimi për karrierë, këshilltari i karrierës dhe koordinatori për arsim praktik, si dhe rregullohet organizimi dhe pjesëmarrja e nxënësve në vendimmarrje”, ka shkruar Shaqiri në Fejsbuk.

Me Ligjin e ri për Arsim dhe Trajnim Profesional, ndërkaq rregullohet koncepti i arsimit dual, për përmirësimin dhe zgjerimin e tij, thekson ministri, ” angazhohemi disa vite”.

“Ligjet janë përcjellë në Kuvend dhe pres një miratim të shpejtë, sepse ato u hartuan përmes një procesi gjithëpërfshirës në të cilin morën pjesë të gjitha paltë e interesuara”, thekson ministri i Arsimit dhe Shkencës.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bujar-Osmani2-1-650x400-1

BDI: Bujar Osmani është kandidati i parë i konfirmuar për President të shtetit

vmro

OBRM-PDUKM: Spasovski dhe Kovaçevski, Maqedoninë e kanë shndërruar në Kolumbi

zjarr cair

Dalin pamje nga zjarri në kafenenë “Baron” në Çair të Shkupit

Bojmacaliev

Bojmacaliev: Me letërnjoftim e vjetër do të mund të udhëtohet edhe në Bosnje e Hercegovinë

divorc tradheti

Rajoni i Tetovës: Vitin e kaluar 482, para dhjetë viteve tri herë më pak divorce!

bojan mariciq maricic

Mariçiq: Stevo Pendarovski është kandidati me shanset më të mira për të fituar dhe udhëhequr vendin në drejtim të integrimeve evropiane

policia-714x420

Ndalohet një 34-vjeçar nga Shkupi, po transportonte ilegalisht imigrantë

Kreshnik Bekteshi

BDI-ja ende si ka definuar bartësit e listave zgjedhore! Bekteshi: Po bëhen sondazhe, anketa

Pançe Toshkovski

Toshkovski: Do të japim deri në 75.000 pasaporta në muaj

INFO

NA NDIQ