Shaqiri: Udhëzimet e reja për alarmet për bomba janë të brendshme dhe japin rezultate

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/03/2023

Me një protokoll publik dhe një tjetër sekret, vendi do të përballet me alarmet për “bomba” që tashmë me muaj të tërë ka paralizuar procesin mësimor në vend. Pas katër muajve, dje dhe sot nuk pati kërcënime për “bomba”, kurse në fuqi janë udhëzimet e reja që janë miratuar nga MPB-ja, MASH-i dhe Qeveria.

Ministri i Arsimit Jeton Shaqiri, në Klan Debat, duke mos dhënë shumë detaje për këto masa, theksoi se, me udhëzimet, zbatohen eksperiencat më të mira nga vendet tjera lidhur me përballjen me alarmet e rreme për bomba nëpër shkolla. Sipas Shaqirit, kjo metodë po funksionon dhe janë organet e sigurisë ato që zbatojnë udhëzimet. Ai nuk deshi të jep më shumë detaje, për arsye se, siç sqaron, kjo është në të mirë të procesit.

Një gjë e mirë e këtyre udhëzimeve është se po zbatohen dhe po japin rezultate. “Udhëzimet, protokolet janë interne dhe janë të përditshme. Është një procedurë që për të mirën e procesit nuk mund ta shpjegojmë, por po jep rezultate. Kjo është e rëndësishme dhe asgjë tjetër nuk është e rëndësishme për momentin”, tha Jeton Shaqiri, ministër i Arsimit.

closevolume_off
Se çfarë do të ndodh me orët e humbura, Ministri Shaqiri njoftoi se do të merren për bazë të gjitha faktorët dhe do sillet vendimi më i mirë.

Pas kësaj sektorët e arsimit sektori për arsim të mesëm do t`i grumbullojnë të dhënat për orët e humbura dhe të analizohen për të kompenzuar nga orari. Do të miren për bazë të gjithë faktorët dhe do të sillet një vendim më i mirë” – tha Jeton Shaqiri, ministër i Arsimit.Autoritetet e vendit thonë se këto alarme janë pjesë e luftës hibride që zhvillohet në mbarë botën, ndërsa ministri i Brendshëm, Oliver Spasovski, that se IP adresat e kërcënimeve vijnë nga Irani dhe Rusia.

TË FUNDIT
33 minuta
Ministri Durmishi vizitë në Prishtinë, takimi me Rizvanollin për bashkëpunim dhe prioritetet e përbashkëta
39 minuta
Fronti Europian: Anëtarët e Komitetit për marrëdhënie ndërmjet bashkësive u zgjodhën në mënyrë tinëzare
41 minuta
Avokati Koci zbulon se ka identifikuar vendin ku po mbahet trupi i Faton Hajrizit në Serbi
44 minuta
Dimitrieska-Koçoska: Nevojitej qasje e përgjegjshme, të gjitha detyrimet do të servisohen me ribalancin
50 minuta
Kërcënoi nënën, arrestohet një person në Tetovë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Një 26-vjeçar dyshohet se tentoi ta vriste kryetarin e komunës së Haraçinës
6 orë
Kroacia shpall persona të padëshiruar tre politikanë nga Mali i Zi
21 orë
Sevim Hoxha, këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA (FOTO)
3 orë
Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr
1 ditë
Shkup, 110 gjoba për shkelje të rregullave në trafik
18 orë
Sela flet për ndryshime të sistemit në Maqedoninë e Veriut (VIDEO)
33 minuta
Ministri Durmishi vizitë në Prishtinë, takimi me Rizvanollin për bashkëpunim dhe prioritetet e përbashkëta
1 ditë
Toshkovski: LSDM po mbron krimet e BDI-së! Do të nisim procedura ndaj të paprekshmëve

LEXO MË SHUMË

452791053_1077705377126167_1179331783632364108_n

Ministri Durmishi vizitë në Prishtinë, takimi me Rizvanollin për bashkëpunim dhe prioritetet e përbashkëta

IMG_0046

Fronti Europian: Anëtarët e Komitetit për marrëdhënie ndërmjet bashkësive u zgjodhën në mënyrë tinëzare

faton hajrizi

Avokati Koci zbulon se ka identifikuar vendin ku po mbahet trupi i Faton Hajrizit në Serbi

IMG_4179

Dimitrieska-Koçoska: Nevojitej qasje e përgjegjshme, të gjitha detyrimet do të servisohen me ribalancin

policia-tetoves-spb-mpb

Kërcënoi nënën, arrestohet një person në Tetovë

IMG_4698

A do të kthehet trupi i Faton Hajrizit në Kosovë, ja çka tha sot Daçiqi nga Tabanoci

IMG_4698

Daçiq për ish-ushatrin e UÇK-së Blerim Ramadani: Presim që të ekstradohet, është çështje e Maqedonisë së Veriut

Igli Hasani

Igli Hasani, kandidat për Sekretar të Përgjithshëm të OSBE-së

Saranda

Gazetari i medias gjermane DW tregon sa po kushton çadra në Sarandë dhe reagon ashpër

INFO

NA NDIQ