Shasivari: Përqindja nuk është zgjidhje, por statusi dhe emërtimi kushtetues i shqipes

Iliria News Agency
Iliria News Agency

9 Shkurt, 2022

Nëse hapet Kushtetuta do të hapen edhe çështje të tjera, ndër të cilat do të jetë kërkesa jonë për heqjen e kuotës 20% për përdorimin e gjuhës shqipe, ka bërë të ditur këto ditë zyrtari i lartë partiak dhe shtetëror i BDI-së, Artan Grubi.

Jeton Shasivari, profesor i së drejtës kushtetuese në Fakultetin Juridik në Universitetin e Evropës Juglindore për numrin e sotëm të gazetës “Slloboden peçat” ka deklaruar se përqindja nuk është zgjidhje por, statusi dhe emërtimi kushtetues i shqipes, shkruan INA.

“Zgjidhja parimore kushtetuese e çështjes së gjuhës shqipe në RMV assesi nuk duhet të kërkohet në uljen e 20%-it në Kushtetutën e RMV-së sepse edhe ashtu ai përkufizim kushtetues do të ishte njëjtë tejet ofendues dhe përbuzës për gjuhën shqipe dhe shkrimin e saj sikurse që është zgjidhja e tanishme me referencën 20 përqind si një gjuhë e paemër e përkufizuar me përqindje. Kjo çështje pa vështirësi të mëdha dhe në mënyrë parimore në aspektin normativ kushtetues do të zgjidhej në Dispozitat themelore kushtetuese duke riformësuar nenin 7 të Kushtetutës së RMV-së me vetëm dy paragrafë të ri, ku paragrafi i parë do të përcaktonte se, në RMV gjuhë zyrtare janë gjuha maqedonase dhe shkrimi i saj dhe gjuha shqipe dhe shkrimi i saj, ndërkaq, paragrafi i dytë do të përcaktonte se, gjuha turke, gjuha serbe, gjuha vllahe, gjuha rome, gjuha boshnjake dhe të tjerat e kanë statusin e gjuhëve zyrtare në nivel lokal ose janë gjuhë në përdorim zyrtar në cilindo nivel në pajtim me ligjin”, ka deklaruar Shasivari.

Sipas LSDM-së për të gjitha çështjet e hapura kërkohet konsensus i gjerë politik dhe shoqëror.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Polici-a-2-750x430

Punëtori nga Shqipërie humb jetën gjatë punës në një objekt ndërtimi në Çair

nexhmedin-spahiu

Spahiu: Nëse Serbia e pushton Veriun nuk ka më ujë e as rrymë për Kosovën

fatmir mexhiti

Ministri Mexhiti mori mbështetjen e kryeministrit për heqjen e drejtorëve ekonomikë

zvicer vevey policia vrasje

Zvicër, vritet nëna e katër fëmijëve në banesën e saj

Erdogan Kilicdaroglu

Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut – gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

1_edward-joseph-487x365

Joseph: Problemet në veri të Kosovës i zgjidhin katër shtete të NATO-s

tina turner ervin

Tina Turner ka lënë pasuri 250 milionë euro, ja kush e trashëgon?

messi-ronaldo

Messi parakalon Ronaldon dhe shkruan historinë!

ritchie-torres

Kongresmeni Torres del kundra Blinken për Kosovën: “Zhgënjyese që Sekretari Blinken sulmoi publikisht një aleat të Amerikës”

INFO

NA NDIQ