Shasivari: Përqindja nuk është zgjidhje, por statusi dhe emërtimi kushtetues i shqipes

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/02/2022

Nëse hapet Kushtetuta do të hapen edhe çështje të tjera, ndër të cilat do të jetë kërkesa jonë për heqjen e kuotës 20% për përdorimin e gjuhës shqipe, ka bërë të ditur këto ditë zyrtari i lartë partiak dhe shtetëror i BDI-së, Artan Grubi.

Jeton Shasivari, profesor i së drejtës kushtetuese në Fakultetin Juridik në Universitetin e Evropës Juglindore për numrin e sotëm të gazetës “Slloboden peçat” ka deklaruar se përqindja nuk është zgjidhje por, statusi dhe emërtimi kushtetues i shqipes, shkruan INA.

“Zgjidhja parimore kushtetuese e çështjes së gjuhës shqipe në RMV assesi nuk duhet të kërkohet në uljen e 20%-it në Kushtetutën e RMV-së sepse edhe ashtu ai përkufizim kushtetues do të ishte njëjtë tejet ofendues dhe përbuzës për gjuhën shqipe dhe shkrimin e saj sikurse që është zgjidhja e tanishme me referencën 20 përqind si një gjuhë e paemër e përkufizuar me përqindje. Kjo çështje pa vështirësi të mëdha dhe në mënyrë parimore në aspektin normativ kushtetues do të zgjidhej në Dispozitat themelore kushtetuese duke riformësuar nenin 7 të Kushtetutës së RMV-së me vetëm dy paragrafë të ri, ku paragrafi i parë do të përcaktonte se, në RMV gjuhë zyrtare janë gjuha maqedonase dhe shkrimi i saj dhe gjuha shqipe dhe shkrimi i saj, ndërkaq, paragrafi i dytë do të përcaktonte se, gjuha turke, gjuha serbe, gjuha vllahe, gjuha rome, gjuha boshnjake dhe të tjerat e kanë statusin e gjuhëve zyrtare në nivel lokal ose janë gjuhë në përdorim zyrtar në cilindo nivel në pajtim me ligjin”, ka deklaruar Shasivari.

Sipas LSDM-së për të gjitha çështjet e hapura kërkohet konsensus i gjerë politik dhe shoqëror.(INA)

TË FUNDIT
7 minuta
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
59 minuta
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
1 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
2 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
2 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë
24 orë
Ministri Murtezani takohet me ambasadoren Ageler: Të përkushtuar në luftën kundër korrupsionit dhe integrimin e vendit në BE
4 orë
Murtezani-Dreksler: Mbështetja e Gjermanisë është thelbësore për rrugën evropiane të RMV-së
1 ditë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
20 orë
Nikolloski: Janë paguar pagat e Infrastrukturës së Hekurudhave të Maqedonisë, Hekurudhave të Maqedonisë Transport dhe Postat e Maqedonisë
1 ditë
Djali dhe reja sulmojnë prindërit në një fshat të Tetovës
7 orë
Borrell: Serbia ka dështuar edhe një herë në përputhje me sanksionet e BE’së kundër Rusisë

LEXO MË SHUMË

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

IMG_4516

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

IMG_4512

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa-osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

INFO

NA NDIQ