SHBA, Britania dhe Bashkimi Europian godasin grupin famëkeq të krimit kibernetik

INA
INA

01/03/2024

Lockbit, një grup famëkeq i krimit kibernetik që mban peng të dhënat e viktimave të saj, është goditur nga një operacion ndërkombëtar i agjencive ligjzbatuese nga SHBA, Britania dhe Bashkimi Europian.

Operacioni u drejtua nga Agjencia Britanike e Krimit Kibernetik, FBI, Europol dhe një koalicion agjencish policore në mbarë botën sipas një postimi bërë në uebsajtin e bandës.

Zyrtarët Amerikanë e përshkruajnë Lockbit si një prej kërcënimeve më të mëdha në botë të ransomware-ve dhe ka goditur më shumë se 1700 organizata në SHBA në sektorë të ndryshëm nga shërbimet financiare, shkollat, transporti dhe agjenci shtetërore.

Lockbit u zbulua në 2020-ën kur malueri i saj u zbulua në forumet e krimit kibernetik në Rusi duke bërë që analistët e sigurisë të besojnë se grupi ndodhet në këtë vend.

Ka hakuar disa prej organizatave më të mëdha në botë dhe fitimet i gjeneron duke kërcënuar njerëzit me fshirje të dhënash. Në Nëntor të vitit të kaluar Lockbit publikoi të dhëna të brendshme të Boeing. Në fillim të 2023 posta Britanike Royal Mail u sulmua nga grupi.

/PCWorld Albanian

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

intel

Intel zbulon kompjuterin më të madh neuromorfik në botë “të frymëzuar nga truri i njeriut”

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Ky rrjet social mund ta kërcënojë Facebook, Instagram dhe TikTok

facebook-meta

Çfarë bën inteligjenca e përmirësuar artificiale e WhatsApp, Instagram, Facebook dhe Messenger

perdoruesit-e-telegram-mund-te-terheqin-cdo-mesazh-te-derguar-e-madje-biseda-te-plota_5c9920008d185

Shpërndanin fotografi dhe video të ndryshme intime, kërkohet paraburgim për administratorin e grupit “Albkings”

nasa-toka-bota-zjarre

Bën kaq nxehtë, sa Toka rrotullohet më ngadalë

bill

“Edhe unë mund të humbas punën time”, thotë Bill Gates – teksa flet për të ardhmen e Inteligjencës Artificiale

nasa

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

apple-iphone-15-pro-3

Apple bëri të mundur që përdoruesit të shkarkojnë aplikacione nga faqet e internetit

bota-rrezik globi toka

Parashikimet e Nikola Teslës që janë realizuar deri tani

INFO

NA NDIQ