SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare

Picture of INA
INA

13/06/2024

Franca dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) i bëjnë thirrje qeverisë së re të Maqedonisë së Veriut që të mbetet e fokusuar në rrugën drejt Bashkimit Evropian dhe të respektojë detyrimet e saj ndërkombëtare. Kjo është pjesë e udhërrëfyesit amerikano-francez të publikuar nga Shtëpia e Bardhë më 8 qershor të këtij viti, e cila u përcaktua nga presidenti amerikan Joe Biden dhe presidenti francez Emmanuel Macron në takimin e disa ditëve në Francë, transmeton Portalb.mk.

Në pjesën e udhërrëfyesit që përmend Ballkanin Perëndimor, Parisi dhe Uashingtoni, ndër të tjera, mirëpresin bashkëpunimin për integrimin e rajonit në Bashkimin Evropian me synimin, siç tregohet, rritjen e prosperitetit dhe forcimin e qeverisjes demokratike dhe sundimit të ligji.

“Ata i bëjnë thirrje qeverisë së re në Maqedoninë e Veriut që të mbetet e fokusuar në rrugën drejt BE-së dhe të respektojë detyrimet e saj ndërkombëtare”, thuhet në pjesën e dokumentit të fokusuar në Ballkanin Perëndimor.

Thirrja e SHBA-së dhe Francës është pjesë e serisë së reagimeve të komunitetit ndërkombëtar në periudhën e kaluar që pasuan pas betimit që presidentja e re e vendit, Gordana Siljanovska-Davkova, gjatë marrjes së detyrës, përmendi vetëm emrin Maqedoni në vend të emrit kushtetues të shtetit.

Më herët gjatë ditës së djeshme, në një kolumnë të përbashkët bënë thirrje për respektimin e Marrëveshjes së Prespës, ish-ministrat e Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, nën udhëheqjen e qeverive të të cilëve edhe u arrit kjo marrëveshje. Në kolumnën e përbashkët për “Euractive”, ata i bëjnë thirrje BE-së dhe komunitetit ndërkombëtar që të bëjnë të qartë se respektimi i Marrëveshjes është rruga e vetme e vendit drejt procesit të anëtarësimit në BE.

Kujtojmë se, Maqedonia e Veriut ka qenë kandidate anëtarësimi në BE që nga viti 2005. Por fillimi i bisedimeve të anëtarësimit u shty për shkak të konfliktit të emrit me Greqinë. Në vitin 2017 u arrit marrëveshje me Greqinë për ndryshimin e emrit, që në vitin 2019 edhe u zbatua. Athina këmbënguli për ndryshimin e emrit Maqedoni, pasi një rajon në veri të Greqisë mban po këtë emër. Zbatimi i Marrëveshjes së Prespës është e një rëndësie të madhe, pasi menjëherë pas arritjes së saj Maqedonia e Veriut u bë anëtare e NATO-s.

TË FUNDIT
18 minuta
Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian
37 minuta
Gashi takohet me përfaqësuesit e Zyrës së DCAF në Shkup
2 orë
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
4 orë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
4 orë
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

ME TE LEXUARA

1 ditë
Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj
15 orë
Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur
1 ditë
Paralajmëroi burgosjen e Vuçiqit nëse hyn në Kosovë pa leje, deklarohet Sveçla
7 orë
Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë
1 ditë
Zbardhet rasti i tentim vrasjes së kryetarit të Haraçinës, kallëzim penal ndaj një personi
7 orë
Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë
1 ditë
Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?
6 orë
SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri
1 ditë
Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri

LEXO MË SHUMË

sgvf

Von der Leyen siguron votat në PE, zgjidhet Presidente e Komisionit Evropian

gashi

Gashi takohet me përfaqësuesit e Zyrës së DCAF në Shkup

arrest ushtar

Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

vlora hyseni

SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri

policia serbe vrasje serbi

Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë

janusz bugajski

Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë

policia kosoves

Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur

INFO

NA NDIQ