SHBA dhe Rusia në bisedime pas rrëzimit të dronit në Detin e Zi

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16 Mars, 2023

Gjenerali i lartë i Uashingtonit tha se rrëzimi i një droni mbikëqyrës amerikan pasi u kap nga avionët rusë tregoi sjelljen gjithnjë e më agresive të Moskës, ndërsa Rusia paralajmëroi Uashingtonin se fluturimi i dronëve pranë Krimesë rrezikonte përshkallëzim.

Një ditë pasi droni amerikan u rrëzua mbi Detin e Zi, ministrat e mbrojtjes dhe shefat ushtarakë nga SHBA dhe Rusia zhvilluan biseda të rralla telefonike të mërkurën, me marrëdhëniet në pikën më të ulët në dekada për shkak të pushtimit të Ukrainës nga Moska, shkruan Reuters.

Ministri i mbrojtjes i Rusisë, Sergei Shoigu i tha homologut të tij amerikan, Lloyd Austin, se fluturimet me drone amerikane në brigjet e Krimesë “ishin provokuese” dhe mund të çonin në “një përshkallëzim në zonën e Detit të Zi”, Krimea është një gadishull që ishte pjesë e Ukrainës derisa Moska e aneksoi me forcë në 2014.

Rusia, shtoi senuk kishte asnjë interes për një zhvillim të tillë, por në të ardhmen do të reagojë në proporcion të duhur” dhe të dy vendet duhet “të veprojnë me përgjegjësi maksimale”.

Ndërsa, Austin nënvizoi se SHBA synonte të vazhdonte fluturimin aty ku ligji ndërkombëtar e lejonte./abcnews.al

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dollar

Sekuestrohen 1 miliard dollarë fallso në Turqi, zbulohet destinacioni i tyre

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Ngrihet aktakuzë ndaj Trumpit: Mori dosjet e programit bërthamor, i ruajti në banjë

F619FD7F-187D-4446-9EDD-7BDAC06F8167

Aksident hekurudhor në Turqi, mbi 20 të plagosur

ukraina-1

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhjas

pentagon

Pentagoni: Njoftimet e mediave për stacionin e spiunazhit të Kinës në Kubë, ‘jo të sakta’

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Ish presidenti amerikan, Donald Trump paditet lidhur me rastin e dokumenteve të klasifikuara

GRURI

​Miliona tonë të korra të humbura pas shpërthimit të digës së Kakhovkas në Ukrainë

azil

Arrihet ujdia në BE për azilkërkuesit

zelensky-1

Zelensky viziton rajonin e Khersonit pas goditjes nga përmbytjet

INFO

NA NDIQ