SHBA e bindur se Shkupi dhe Sofja do të gjejnë zgjidhje

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2022

“SHBA fuqishëm mbështet anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në Bashkimin Evropian dhe beson se kjo do të jetë në të mirë të të gjitha vendeve në rajon”.

Kjo thuhet në komunikatën e zëdhënësit të Departamentit Amerikan të Shtetit, Ned Price, që është shpërndarë nga Ambasada Amerikane në Bullgari.

Administrata e presidentit amerikan Joe Biden, nuk mendon për sanksione kundër Bullgarisë dhe është e bindur se qeveritë e Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, me fillimin e dialogut konstruktiv do të tejkalojnë dallimet.

“E vlerësojmë interesin e fuqishëm të Kongresit Amerikan për këtë çështje dhe do të vazhdojë ta mbajmë këtë koordinim të ngushtë me Kongresin për këtë çështje”, thuhet në komunikatën e Price, të publikuar nga Ambasada Amerikane në Bullgari.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

inbound5716384559552820021

Vuçiqi vazhdon me ”përalla”, pretendon se shtypja ndaj serbëve në Kosovë është shtuar

speciazilanta

Specializantët privatë pezullojnë përkohësisht grevën: Nuk do të ndalemi deri në zgjidhjen e problemeve tona

inbound1570935745553072141

Shefja e UNMIK-ut: Vazhdoj ta theksoj kërkimin e përgjegjësisë për incidentin në Banjskë

vucic vjosa osmani

Nis seanca për Kosovën në OKB, Osmani përball Vuçiqit

ASH

ASH: Ranë maskat, Mickoski shpalosi bashkëpunimin që ka me opozitën shqiptare

pasaporta

Dokumentet personale do të mund të merren edhe të mërkurën

inbound8095449253420538831

Valbona Adili Emini: Pabarazia gjinore në politikë ndihet kudo edhe pse kemi gra të forta e të emancipuara

bojan mariciq maricic

Mariçiq: Edhe “Demokracia e re sillet më e ndërgjegjshme se VMRO-DPMNE

sela tubim

Ashpërsohet retorika në tubime, VLEN dhe Fronti Europian me akuza dhe porosi mes tyre

INFO

NA NDIQ