SHBA i jep Kievit 1.1 milionë fishekë të sekuestruara nga Irani

Picture of INA
INA

05/10/2023

SHBA ka dërguar afërsisht 1.1 milionë plumba të sekuestruara nga Irani vitin e kaluar në Ukrainë. Komanda Qendrore e SHBA (Centcom), e cila mbikëqyr operacionet në Lindjen e Mesme, ka bërë me dije se municioni u konfiskua nga një anije e nisur për në Jemen në muajin dhjetor.

Aleatët perëndimorë të Ukrainës paralajmëruan kohët e fundit se linjat e tyre të prodhimit po përpiqeshin të mbanin shpejtësinë me të cilën Ukraina po përdorte municione. Centcom thotë se plumbat iranianë u transferuan në Ukrainë të hënën (2 tetor).

Municionet fillimisht u kapën nga forcat detare amerikane nga një anije pa shtetësi e quajtur MARWAN 1 më 9 dhjetor.

Qeveria amerikane fitoi pronësinë e tyre në korrik përmes një procesi të njohur si konfiskimi civil, me anë të të cilit një pasuri mund të sekuestrohet nëse pronari i tij mendohet të jetë i përfshirë në aktivitet kriminal.

Në një deklaratë , Centcom tha se Shtetet e Bashkuara ishin “të përkushtuara për të punuar me aleatët dhe partnerët tanë për të kundërshtuar rrjedhën e ndihmës vdekjeprurëse iraniane në rajon me të gjitha mjetet e ligjshme”.

Të hënën, në një diskutim në lidhje me furnizimin e Perëndimit me municion në Ukrainë në Forumin e Sigurisë së Varshavës, admiral Rob Bauer, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO-s, tha se “fundi i fuçisë tani është i dukshëm”.

“Ekonomia e drejtë në kohë, mjaftueshëm e ndërtuar së bashku në 30 vjet në ekonomitë tona liberale është e mirë për shumë gjëra – por jo forcat e armatosura kur ka një luftë në vazhdim”, tha ai. Ai shtoi se qeveritë dhe prodhuesit e armëve duhet të rrisin prodhimin me një ritëm shumë më të lartë.

/rtsh.al/

TË FUNDIT
6 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
1 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
2 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
3 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej
3 ditë
Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
6 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

LEXO MË SHUMË

gazprom

Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

Mette Frederiksen 1

Sulmohet kryeministrja e Danimarkës, një burrë e qëllon me grusht në rrugë, ja si paraqitet gjendja e saj

INFO

NA NDIQ