SHBA i transferoi në Ukrainë armët që kishte ruajtur në magazinat në Izrael

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2023

Shtetet e Bashkuara kanë transferuar municione amerikane të ruajtura në Izrael për përdorim në Ukrainë, dhe planifikojnë të dërgojnë më shumë së shpejti, kanë bërë të ditur zyrtarët amerikanë dhe izraelitë për CNN.

Një zyrtar amerikan i tha CNN se kishin zhvendosur “disa” nga 300,000 predhat 155 mm, që SHBA dhe Izraeli kishin rënë dakord se do të transferoheshin dhe se kishte plane për të zhvendosur sasinë e mbetur në javët e ardhshme.

Zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Richard Hecht, tha për CNN se amerikanët i informuan izraelitët kohë më parë se po transferonin municione.

Hecht tha se municionet janë në pronësi të SHBA-së, dhe se lëvizja e tyre është “një biznes amerikan”, dhe se nuk kanë nevojë për lejen izraelite për të lëvizur municionet.

New York Times raportoi fillimisht se ushtria amerikane po përdorte rezervat e saj të municioneve të ruajtura në Izrael për përdorim në Ukrainë, duke vënë në dukje se zyrtarët izraelitë fillimisht shprehën “shqetësimin se ata duket se ishin bashkëpunëtorë në armatosjen e Ukrainës”.

Izraeli mori një linjë të mesme diplomatike gjatë pushtimit rus të Ukrainës. Ndërsa udhëheqësit izraelitë e kanë dënuar pushtimin, kanë mbështetur Ukrainën në Kombet e Bashkuara, kanë dërguar ndihma humanitare dhe kanë marrë refugjatë.

Izraeli ka tërhequr një vijë të ashpër në dërgimin e ndihmës ushtarake, duke përmendur ndjeshmërinë e sigurisë së këtij vendi.

Kryeministri Benjamin Netanyahu tha përpara se të merrte detyrën në fund të dhjetorit, se do të rishikonte politikën e Izraelit ndaj luftës së Rusisë në Ukrainë.

Tendosja mbi rezervat e armëve dhe aftësia e bazës industriale të SHBA-së për të vazhduar me kërkesën, është një nga sfidat kryesore me të cilat përballet administrata e Biden-it, ndërsa SHBA-ja vazhdon të dërgojë miliarda dollarë armë në Ukrainë për të mbështetur luftën e saj kundër Rusisë.

CNN raportoi më parë se një zyrtar amerikan tha se stoqet e sistemeve të caktuara po “zvogëloheshin”, pas muajsh të dërgimit të furnizimeve në Kiev gjatë luftës me intensitet të lartë, pasi ekziston një “sasi e kufizuar” e furnizimeve të tepërta që SHBA ka në dispozicion për të dërguar.

CNN raportoi në nëntor se SHBA synonte të blinte 100,000 fishekë municionesh artilerie nga prodhuesit e armëve koreano-jugore për t’i dorëzuar në Ukrainë, si pjesë e një përpjekjeje më të gjerë për të gjetur armë të disponueshme për luftimet me intensitet të lartë që po zhvillohen në Ukrainë.

TË FUNDIT
8 orë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin
8 orë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
3 ditë
Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia pas deklaratave të Erdoganit
3 ditë
A po i destabilizojnë vendet ,vrasjet dhe tentativat për vrasje të liderëve?
4 ditë
Atentati ndaj kryeministrit sllovak – njerëzit po e krahasojnë me vrasjen që shkaktoi fillimin e Luftës së Parë Botërore

ME TE LEXUARA

8 orë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
8 orë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

LEXO MË SHUMË

Edward Joseph Zhozef  Eduard

Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

ebrahim raisi

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

Benjamin Netanyahu

Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia pas deklaratave të Erdoganit

fico atentat

A po i destabilizojnë vendet ,vrasjet dhe tentativat për vrasje të liderëve?

fico atentat

Atentati ndaj kryeministrit sllovak – njerëzit po e krahasojnë me vrasjen që shkaktoi fillimin e Luftës së Parë Botërore

fico atentat

Mori tre plumba në trup, si është gjendja e kryeministrit sllovak?

fico atentat

VIDEO/ “Ja përse e qëllova”, autori i atentatit ndaj kryeministrit sllovak flet sulmin me armë

Juraj Cintula

Zbulohet identiteti i personit që qëlloi kryeministrin sllovak, shkrimtar i njohur në Sllovaki

fico atentat

VIDEO/Plagoset kryeministri i Sllovakisë Robert Fico

INFO

NA NDIQ