SHBA-ja e akuzon “Amazonin” për monopol të paligjshëm

INA
INA

27/09/2023

Rregullatorët në SHBA kanë paditur “Amazonin”, me pretendimet se gjiganti i shitjeve online në mënyrë të paligjshme po krijon monopol, raporton BBC.

Komisioni Federal për Tregti (FTC) ka thënë se “Amazon” përdorë strategji të ndryshme jokorrekte, për të rritur çmimet dhe për të goditur konkurrencën.

“Amazoni” i ka mohuar akuzat.

Është gjiganti i radhës i teknologjisë që akuzohet nga rregullatorët në SHBA.

Në shkurt FTC-ja humbi betejën për ta ndaluar “Metan” që ta blinte kompaninë “Within”.

Dhe në korrik dështoi në tentimin për ta ndaluar “Microsoftin” që ta blinte prodhuesin e videolojës “Call of Duty”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

Tre këshilla si të zgjidhni smartfonin e duhur Android

Elon Musk X twitter

A mund të falimentojë X (ish-Twitter) nën udhëheqjen e Elon Musk?

chat-gpt

“ChatGPT” festoi ditëlindjen e parë dhe ja si ndryshoi botën brenda një viti

Netflix

Keni Netflix? Ju merrni një dhuratë të trefishtë GTA

apple-iphone-15-pro-3

Butoni “Action” do të jetë pjesë e të gjitha modeleve të serisë iPhone 16

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Franca ua ndalon ministrave përdorimin e WhatsApp-it

dua lipa

FOTO/ Dua Lipa bëhet zyrtarisht ambasadore e markës “Porsche”, nënshkruan kontratë multi-milionëshe me brendin e famshëm të veturave

online media shkrim ne internet

Përmes AI-s, një përdorues shndërron në video imazhin e famshëm që ka bërë xhiron për vite në internet

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Si t’i fshehim bisedat në WhatsApp

INFO

NA NDIQ