ShBA-ja mbështet gjykatën për krimet ruse kundër Ukrainës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

29 Mars, 2023

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin krijimin e një gjykate speciale për krimin e agresionit ushtarak kundër Ukrainës, gjë që përbën përbënë edhe herën e parë të bërë publike se si Uashingtoni do të mbështeste shtytjen e llogaridhënies së Ukrainës mbi pushtimin rus, shkruan Aljazeera.

E se ShBA do të mbështes gjykatën për krimet ruse kundër Ukrainës e ka thënë një i dërguar i lartë në Departamentin e Shtetit, përcjell KosovaPress.

Rusia ka mohuar akuzat për krime lufte, duke përfshirë shënjestrimin e qëllimshëm të civilëve ukrainas, mijëra prej të cilëve janë vrarë.

Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) ka lëshuar një urdhër arresti në fillim të këtij muaji duke akuzuar presidentin rus, Vladimir Putin, për krimin e luftës për dëbimin e paligjshëm të qindra fëmijëve nga Ukraina.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Albin-Kurti-3

Kurti: Grafitet serbe mbi mjetet e NATO-s janë kujtim i errët, dënoj sulmet ndaj KFOR-it dhe gazetarëve

rama-1-750x430-1

Rama për zhvillimet në veri: Kosova po lëndohet në sytë e aleatëve

giorgia meloni kryeministre italise

Reagon kryeministrja italiane: S’do t’i tolerojmë më sulmet ndaj KFOR’it

veri dhuna serb zvecan

NATO dënon fuqishëm sulmet e paprovokuara ndaj KFOR-it në veri

kremlin-putin

Rusët “po hanë kokat e njëri-tjetrit”, mësohet plani për rrëzimin e tij

Serbet maska veri zvecan

Policia: Në Zveçan po qarkullojnë grupe të armatosura kriminale me rroba të zeza e të maskuar

Vjosa Osmani-696x421

Presidentja Osmani: Veriu u destabilizua me urdhër të Vuçiçit

universiteti-i-tetoves-UT

Senati i Universitetit të Tetovës anuloi konkursin për zgjedhjen e rektorit

Jeff_Hovenier

Hovenier pas takimit QUINT – Kurti: Situata në Veri të deeskalojë, s’kemi pajtim si të bëhet kjo

INFO

NA NDIQ