SHBA-ja rrëzon balonën kineze “të spiunimit” mbi Atlantik

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/02/2023

Shtetet e Bashkuara kanë rrëzuar një balonë gjigante kineze, për të cilën kanë thënë se ka spiunuar në zonat kyçe ushtarake në tokën amerikane.

Departamenti amerikan i Mbrojtjes ka konfirmuar se aeroplanët luftarakë e kanë rrëzuar balonën mbi ujërat territorialë të SHBA-së.

Ministria e Jashtme e Kinës ka shprehur “pakënaqësi kundër përdorimit të forcës amerikane për të sulmuar një pajisje pa pilot”.

Në pamjet e publikuara nga rrjetet televizive amerikane, është parë që balona ka rënë në ujë pas një shpërthimi të vogël.

Autoritetet amerikane kanë thënë se balona ka rënë në ujërat e Karolinës Jugore.

Ushtria amerikane tani po tenton të largojë copëzat e shpërthimit që janë përhapur në 11 kilometra.

Në një deklaratë të lëshuar nga Pentagoni është thënë se balona vëzhguese ka mbledhur informacion të ndjeshëm, që ka qenë i rëndësishëm për SHBA-në.

“Ne kemi arritur ta studiojmë dhe vëzhgojmë me kujdes balonën dhe pajisjen e saj, të cilat kanë qenë të vlefshme”, është thënë në deklaratë.

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka qenë nën presion për të rrëzuar këtë pajisje, prej kur zyrtarët e mbrojtjes e kanë identifikuar të enjten për herë të parë.

“Ata e kanë rrëzuar atë me kujdes dhe dua t’i përgëzoj aviatorët tanë”, ka thënë më pas presidenti amerikan, Biden.

Autoritetet kineze kanë thënë vazhdimisht se balona nuk është pajisje për spiunim, por pajisje e humbur për motin.

TË FUNDIT
3 orë
Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës
4 orë
Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?
5 orë
Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm
5 orë
Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN
5 orë
Më 28 maj, seanca konstitutive e Kuvendit! Do ta udhëheqë deputetja Koxhaxhiku

ME TE LEXUARA

21 orë
Gjimshiti, shqiptari i parë që fiton Europa Ligën
5 orë
Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN
1 ditë
VLEN në Qeveri, Lëvizja BESA me dy ministri
19 orë
‘The Guardian’: Pse Sunak e çoi Britaninë papritur në zgjedhje?
5 orë
Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm
1 ditë
VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra
12 orë
Erdogan: Alija Izetbegoviç veshi uniformën kur duhej, le të kujtojmë fjalët e tij për Srebrenicën

LEXO MË SHUMË

srebrenica

Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

deputet 2024

Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?

moti shiu

Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm

vlen llogo

Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN

Merita Koxhaxhiku

Më 28 maj, seanca konstitutive e Kuvendit! Do ta udhëheqë deputetja Koxhaxhiku

gir-geer-euroambasadori

Geer: Do i shohim veprimet pas formimit të qeverisë, do i mbështesim ata që ndërmarrin veprime reale në rrugën drejt BE-së

Kuvendi_Koordinim-780x470-1

Seanca konstituive e Kuvendit mbahet më 28 maj

Screenshot_20240523-132104~2

Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë

arben taravari

Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

INFO

NA NDIQ