SHBA/ Martin Shkreli urdhërohet të kthejë 64 milionë dollarë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/01/2022

Një gjykatëse federale urdhëroi të premten Martin Shkrelin të kthejë 64.6 milionë dollarë fitime që ai dhe kompania e tij kishin siguruar nga rritja masive artificiale e çmimit të ilaçit Daraprim dhe ia ndaloi atij përgjithmonë të marrë pjesë në industrinë farmaceutike.

Vendimi i gjykatëses Denise Cote erdhi disa javë pas një procesi gjyqësor shtatë ditor në dhjetor. Komisioni Federal i Tregtisë dhe shtatë shtete ngritën padi ndaj Shkrelit në vitin 2020.

Shkreli ishte shef ekzekutiv i kompanisë Turing Pharmaceuticals – që më pas u quajt Vyera – kur ajo rriti çmimin e ilaçit Daraprim, i cili trajton një infeksion të rrallë parazitar që prek gratë shtatzëna, pacientët me kancer dhe pacientët me SIDA.

Ai dhe kompania e rritën çmimin 5 mijë për qind, ose 750 dollarë për pilulë.

Shkreli i mbrojti veprimet e tij duke thënë se ishte në përputhje me rregullat e kapitalizmit dhe tha se sigurimet dhe programet e tjera bëjnë të mundur që njerëzit që kanë nevojë për Daraprim të mund ta sigurojnë atë.

Por veprimet e tij ngjallën indinjatë duke filluar që nga qendrat mjekësore deri tek kandidatët për president në vitin 2016, Hillary Clinton dhe Donald Trump. /VOA

TË FUNDIT
8 orë
Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën
8 orë
Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)
10 orë
Vdes një shqiptar në Gjermani, dyshohet për vrasje
21 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
1 ditë
Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin

ME TE LEXUARA

1 ditë
Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin
21 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
10 orë
Vdes një shqiptar në Gjermani, dyshohet për vrasje
8 orë
Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)
8 orë
Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën

LEXO MË SHUMË

gjermani-kufi

Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën

vjosa osmani

Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)

policia gjermane gjermani

Vdes një shqiptar në Gjermani, dyshohet për vrasje

trump sulm

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

greqi policia

Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin

Tabanoc kufi

Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)

motrat zvicer Riverside Bistro

Katër motra bukuroshe shqiptare menaxhojnë një restorant në Zvicër

policia zvicer

Ngjarje e rëndë në Lozan të Zvicrës- Shemben skelet e një ndërtese, lëndohen disa persona dyshohet se disa prej tyre janë kosovarë

gjermania berlin

Gjermania vend emigracioni, DW: Një ndër çdo pesë banorë me origjinë nga jashtë

INFO

NA NDIQ