SHBA me dy kërkesa për Serbinë, a do ta dëgjojë Vuçiq?

INA
INA

31/05/2023

Antony Blinken, shefi i diplomacisë amerikane i ka kërkuar presidentit serb, Aleksandar Vuçiq që ta ndryshojë vendimin e marrë për ta vënë ushtrinë në gjendje gatishmërie dhe që t’iu kërkojë serbëve në Kosovë të mos e sfidojnë KFOR-in me dhunë.

Pavarësisht kësaj, në Beograd KFOR-i po kritikohet dhe edhe pas thirrjes së Sekretarit të Shtetit, Vuçiq ka vendosur ta mbajë ushtrinë në gatishmëri për luftë.

Vuçiqi s’i merr parasysh fjalët e Blinkenit, e mban ushtrinë në gjendje gatishmërie

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq e ka përmendur disa herë këto ditë se ka dhënë urdhër për ta vënë ushtrinë në gatishmëri dhe se e ka pozicionuar atë në disa vende ku mendon se është e nevojshme.

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Millosh Vuçeviq, pasi tha të dielën se situata në Kosovë “mund të shpërthejë në çdo moment”, të nesërmen në mëngjes shprehej se dislokimi i plotë i formacioneve të njësive ushtarake do të përfundonte deri në orën 14:00.

“Njësitë do të jenë të përgatitura për të zbatuar çdo urdhër, me shpresën se do të gjendet një zgjidhje politike”, ka thënë Vuçeviq.

“Kordoni i KFOR-it – më duket si një kordon që forcon mbrojtjen e policisë së Kosovës ndaj duarve të thata”, ka thënë ai ndër tjerash.

Vuçeviq ka folur edhe sot, edhe pasi Sekretari amerikan i Shtetit i kërkoi Beogradit që ta ulin statusin e sigurisë së Forcave të Armatosura Serbe. Ai tha se situata është “shumë e rrezikshme” dhe se i kanë përcaktuar vijat e kuqe.

“Ushtria e Serbisë është e gatshme të kryejë çdo detyrë, ndërsa, nga aspekti politik, Serbia e ka përcaktuar se cilat janë vijat e kuqe kur ajo gjendet në një situatë, në të cilën i kërcënohen interesat jetike kombëtare dhe shtetërore. Po flasim për – Zoti na ruajt – skenarë ku dikush vret serbë”, tha Vuçeviq duke folur për televizionin publik serb.

Ai tha se ushtria serbe do të jetë në gjendje të lartë të gatishmërisë luftarake derisa të vlerësohet se interesat kombëtare dhe shtetërore të Serbisë janë të kërcënuara dhe derisa ka rrezik të lartë të sigurisë në Kosovë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Talat Xhaferi3

Talat Xhaferi: Ja deri kur dhe si do të jem si kryeministër

Leonard ademi

Vëllau i Liridonës: Shumë njerëz po na ofrojnë informacione rreth vrasjes së Liridonës tonë/ Ja ҫfarë thotë për këto informacione

muamer

Racizmi i prindërve maqedon ndaj nxënësve shqiptarë

vucic kendon

Vuçiq eskalon, publikohet videoja ku këndon dhe kërcen me një këngë që feston vrasjet e policëve

VUCIC kine

Serbia dhe Kina nënshkruajnë memorandum për pagesa në juan

evn-fatura

A do të shtrenjtohet rryma pas 1 janarit

bugajski

Bugajski zbulon planin e Moskës – ja synimi që kishin me Serbinë për Kosovën!

Kovacevski

Kërkesa e opozitës shqiptare për ministra në qeverinë teknike, Kovaçevski: Propozimet bëhen nga partia më e madhe opozitare

stevo pendarovski

Pendarovski: Provokimet nacionaliste janë rezultat i fushatave propagandistike nga qendrat e huaja

INFO

NA NDIQ