SHBA me pako të re të ndihmës ushtarake për Ukrainën

Picture of INA
INA

03/11/2023

Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, planifikon që më 3 nëntor të njoftojë për një paketë të re të ndihmës ushtarake për Ukrainën në vlerë prej 425 milionë dollarësh.

Paketa e re përfshin raketa kundër dronëve dhe municione, thanë dy zyrtarë amerikanë, raporton Reuters.

Në ndihmën e re nuk pritet që të përfshihen raketa shtesë ATACMS. Kongresistë republikanë i kanë bërë thirrje Bidenit që të dërgojë në Ukrainë raketa me rreze më të gjatë veprimi, pavarësisht se disa ligjvënës konservatorë janë shprehur kundër dërgimit të ndihmës shtesë në shtetin që po përballet me pushtimin e paprovokuar rus që nga shkurti i vitit të kaluar.

Në pakon për Ukrainën përfshihen municione me laser në vlerë prej rreth 300 milionë dollarësh, të cilat mund të rrëzojnë dronët e Rusisë, thuhet në dokumentin që e ka parë agjencia Reuters. Financimi i këtyre municioneve vjen nga Programi i Nismës për Ndihmë të Sigurisë për Ukrainën, që i mundëson administratës Biden të blejë armë nga industria e mbrojtjes në vend që të marrë armë nga stoqet e ushtrisë amerikane.

Pjesa tjetër e fondeve prej 125 milionë dollarësh do të përdoret për municione shtesë për Sistemin e Avancuar Kombëtar të Raketave Tokë-Ajër (NASAMS), municione për Sistemin Raketor të Artilerisë me Lëvizshmëri të Lartë (HIMARS), artileri 105 dhe 155-milimetërshe, armë kundërtanke të llojit TOW, mina Claymore, armë të vogla dhe dhjetëra automjete, thanë zyrtarët që folën në kushte anonimiteti.

Kjo paketë e ndihmës është mundësuar duke përdorur Autoritetin i Tërheqjes Presidenciale, që autorizon Bidenin të transferojë artikuj dhe shërbime nga stoqet e SHBA-së gjatë një emergjence dhe për këtë atij nuk i duhet miratimi i Kongresit.

Që prej nisjes së pushtimit rus të Ukrainës në shkurtin e vitit 2022, SHBA-ja i ka dërguar ndihmë ushtarake Kievit në vlerë prej afër 44 miliardë dollarësh.

TË FUNDIT
7 orë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000
21 orë
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së
1 ditë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
1 ditë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!
1 ditë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

ME TE LEXUARA

21 orë
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së
7 orë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000
2 ditë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
1 ditë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
1 ditë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!

LEXO MË SHUMË

kamala

A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000

Biden

Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

Kamala Harris

Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

Kamala Harris 2

Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

BIDEN TRUMP

Republikanët flasin për zëvendësuesin e mundshëm të presidentit Biden në zgjedhje

INFO

NA NDIQ