SHBA miraton shitjen e avionëve luftarakë F-16 në Turqi me vlerë 23 miliardë dollarë

INA
INA

27/01/2024

Departamenti amerikan i Shtetit miratoi të premten shitjen në pritje prej 23 miliardë dollarësh të avionëve F-16 dhe seteve të modernizimit në Türkiyes, duke i dërguar një njoftim zyrtar Kongresit, transmeton Anadolu.

Miratimi erdhi pasi Türkiye paraqiti dokumentet lidhur me protokollin e anëtarësimit të Suedisë në NATO pasi ai u ratifikua të martën nga parlamenti turk.

Türkiye i bëri një kërkesë SHBA-së në tetor 2021 për të blerë avionin e modelit më të fundit F-16 Block 70, si dhe 79 sete modernizimi për të përmirësuar F-16-tët e mbetura në nivelin Block 70.

Departamenti i Shtetit njoftoi zyrtarisht Kongresin janarin e kaluar për shitjen e avionëve luftarakë F-16, por ligjvënësit kryesorë në Capitol Hill janë zotuar të anulojnë marrëveshjen për shkak të disa kërkesave, duke përfshirë kushtëzimin e blerjes me miratimin e Ankarasë për anëtarësimin e Suedisë në NATO.

Kongresi ka të drejtë të kundërshtojë përcaktimin e Departamentit të Shtetit brenda 15 ditëve të punës për miratimet e shitjes për anëtarët e NATO-s, duke përfshirë Türkiyen, anëtare e aleancës për më shumë se 70 vjet.

Kryetari i Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë, Ben Cardin, tha në një deklaratë të premten se do të lejojnë shitjen pas ratifikimit nga Ankaraja të pranimit së Suedisë në NATO.

Senatori Jim Risch, anëtar i Komitetit të Marrëdhënieve me Jashtë, tha në fund të tetorit se do të hiqte dorë nga kundërshtimi i tij ndaj shitjes pasi presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan i dha dritën jeshile anëtarësimit të Suedisë në NATO.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rusia moska

Qeveria amerikane ka sanksionuar anëtarët e një grupi të lidhur me Rusinë për “operacione të destabilizimit” të dyshuar në Moldavi

stoltenberg nato

Stoltenberg: NATO, e përkushtuar që Ukraina të triumfojë

biden-putin

Biden e quan Putinin ‘bir i çmendur kurve’

mark rutte biden

“Politico”: Mark Rutte gëzon mbështetjen e Biden për t’u bërë shef i NATO-s

rusia moska

Rusia tërhiqet nga marrëveshja e peshkimit e vitit 1956 me Britaninë

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Tramp: Navalni ishte guximtar, por nuk duhet të kthehej në Rusi

German Foreign Minister Annalena Baerbock speaks during a news conference following a meeting with her Polish and French counterparts in Lodz, Poland March 1, 2022. Tomasz Stanczak/Agencja Wyborcza.pl via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. POLAND OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN POLAND.

Takimi i G20-ës në Brazil, Baerbock: Bota nuk e harron se çfarë ka bërë Putini

izrael tel aviv gaza

Izraeli humbi 25 miliardë dollarë në tre muaj! Sa do të kushtojë lufta në Gaza?

Aleksej Navalny

Ekipi i Alexei Navalny: Trupi i tij do të mbahet edhe dy javë për analiza kimike

INFO

NA NDIQ