“SHBA mund të mbështesë Izraelin dhe Ukrainën”/ Biden: Jemi kombi më i fuqishëm në histori, i kemi kapacitetet

ina-online
ina-online

15/10/2023

Presidenti Joe Biden tha se SHBA mund të ofrojë mbështetje për Izraelin dhe Ukrainën duke ruajtur ende “mbrojtjen tonë të përgjithshme ndërkombëtare”.

“Ne kemi kapacitetin për ta bërë këtë dhe kemi një detyrim, ne jemi kombi thelbësor,” tha Biden në CBS News, duke parafrazuar një citim të famshëm nga ish-Sekretarja e Shtetit, Madeleine Albright.

“Ne jemi Shtetet e Bashkuara të Amerikës për hir të Zotit, kombi më i fuqishëm në histori – jo në botë, në historinë e botës. Historia e botës. Ne mund të kujdesemi për të dyja këto dhe ende të ruajmë mbrojtjen tonë të përgjithshme ndërkombëtare”, tha Biden, kur u pyet nëse SHBA mund të merrte të dyja luftërat në të njëjtën kohë. “Dhe nëse nuk e bëjmë, kush e bën?“- vuri në dukje presidenti.

Një shtyllë e presidencës së Biden ka qenë ripohimi i lidershipit global të Amerikës, i cili mbështetet, argumenton Shtëpia e Bardhë, nga përvoja dhe botëkuptimi i presidentit, dhe për të cilin aleatët e tij thanë se do të udhëheqin hapat e tij të ardhshëm përmes rrymave të pabarabarta gjeopolitike të ndihmës për Izraelin financimi për Ukrainën dhe marrëdhëniet me Iranin, raportoi më parë CNN.

Intervista e plotë transmetohet sonte në CBS “60 Minutes”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

OBSH

OBSH: Sëmundjet në Gaza mund të jenë edhe më vdekjeprurëse se sulmet ajrore

joshka fisher

Një “rrufe” bërthamore nga Joshka Fischer

bora-3

Në Siberi, -50 gradë – Moska sheh rekord të reshjeve të borës që shkaktuan vonesa dhe anulime të shumta të fluturimeve

bora gjermani dimri

Gjermania paralizohet nga reshjet e dëborës, pezullohen qindra fluturime. Në Bavari u regjistrua sasia rekord prej vitit 1933

policia-franceze-france

Sulm në Paris me thikë e çekan: Një person i vdekur, dy të plagosur

spitali - Gaza

Dita e 57 e LUFTËS! Më shumë se 15 mijë viktima në Gaza, Hamas “breshëri raketash” në Tel Aviv, Izraeli: Nuk ka armëpushim

gaza palestina izrael

IDF ka krijuar “mekanizmin e dekonfliktit” të Gazës me kërkesë të SHBA

erdogan-putin

Rivalitet mes Turqisë dhe Rusisë në Azinë Qendrore

gaza palestina izrael

Ushtria izraelite njofton se ka goditur 400 objektiva në Gaza në 24 orët e fundit

INFO

NA NDIQ