SHBA pezullon një pjesë të ndihmës për Nigerin

ina-online
ina-online

5 Gusht, 2023

Shtetet e Bashkuara po ndalojnë disa programe të ndihmës së huaj për qeverinë e Nigerit, por do të vazhdojnë të japin ndihmë humanitare dhe ushqimore, tha të premten Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

Junta ushtarake përmbysi presidentin e zgjedhur në mënyrë demokratike të Nigerit, Mohamed Bazoum dhe qeverinë e tij më 26 korrik.

“Siç e kemi bërë të qartë që në fillim, ndihma amerikane për qeverinë e Nigerit varet nga qeverisja demokratike dhe respektimi i rendit kushtetues,” tha zoti Blinken në një deklaratë të premten.

Shefat e mbrojtjes të vendeve të Afrikës Perëndimore kanë hartuar një plan për ndërhyrje ushtarake nëse grushti i shtetit të Nigerit nuk përmbyset deri të dielën.

“Ne mbetemi të përkushtuar për të mbështetur popullin e Nigerit për ta ndihmuar të ruajë demokracinë dhe përsërisim thirrjen për rikthimin e menjëhershëm në pushtet të qeverisë së zgjedhur në mënyrë demokratike të Nigerit,” tha zoti Blinken.

Vendi afrikan është një partner kyç për luftën e Uashingtonit kundër kryengritësve islamikë, të cilët kanë vrarë mijëra njerëz dhe kanë zhvendosur miliona të tjerë. Personeli ushtarak amerikan ka stërvitur forcat lokale për të luftuar grupet militante.

Administrata e Presidentit Joe Biden e kishte konsideruar gjithashtu Nigerin si një histori suksesi demokratik në një rajon që është përballur me një serë grushtesh shteti ose tentativa për marrjen e pushtetit gjatë tre viteve të fundit.

Ambasada e SHBA në Niamey tha në vitin 2021 se Pentagoni dhe Departamenti i Shtetit i kishin ofruar Nigerit më shumë se 500 milionë dollarë pajisje dhe trajnime që nga viti 2012./VOA

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Kim Jong

Zgjerimi i forcës bërthamore verikoreane tani parashihet edhe me ligj

Tajvan_nendetese_AP-780x470

Tajvani prezanton nëndetësen e parë teksa rrit mbrojtjen kundër Kinës

Zelenski

Zelensky: Nuk kemi alternativë tjetër përveçse të jemi më të fortë

makine-zjarr-750x430

Së paku 100 të vdekur nga zjarri në një dasmë në Irak

gruri-ukraine-rusi-anijet

Ministri polak: Bisedimet me Ukrainën për importet e grurit janë në rrugën e duhur

Zelenski

Zelensky emëron Andriy Shevchenkon si këshilltarin e tij (FOTO)

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykatësi i New York nuk tërhiqet: Donald Trump do gjykohet për mashtrime bankare

okb

Rusia kërkon t’i bashkohet këshillit të OKB-së për të drejtat e njeriut

ukraina-1

Ukraina: Rrëzuam 26 dronë rusë gjatë natës

INFO

NA NDIQ