SHBA: Rusia ka vrarë më shumë se 100 civilë 4 ditët e fundit në Ukrainë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/05/2023

Sulmet ajrore ruse kundër Ukrainës kanë plagosur dhe vrarë më shumë se 100 civilë, duke përfshirë të paktën pesë fëmijë, në katër ditët e fundit, kanë thënë SHBA.

“Shtetet e Bashkuara nuk do të shikojnë kurrë larg nga ajo që po ndodh në Ukrainë“- tha Vedant Patel, zv. zëdhënësi kryesor në Departamentin Amerikan të Shtetit.

Zbulimi erdhi në një ditë kur Rusia akuzoi SHBA-në se qëndron pas një sulmi me dron në Kremlin, për të cilin ajo ka pretenduar se ishte një atentat ndaj Vladimir Putinit.

Zyrtarët e inteligjencës amerikane janë ende duke u përpjekur të përcaktojnë se kush qëndron pas incidentit me dron dhe po eksplorojnë mundësi të ndryshme, duke përfshirë një operacion të rremë të flamurit nga Rusia ose që një grup skajor me simpati për Ukrainën mund të ketë qenë i përfshirë.

TË FUNDIT
11 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
1 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
2 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
3 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej
3 ditë
Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

ME TE LEXUARA

11 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
1 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

LEXO MË SHUMË

gazprom

Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

Mette Frederiksen 1

Sulmohet kryeministrja e Danimarkës, një burrë e qëllon me grusht në rrugë, ja si paraqitet gjendja e saj

INFO

NA NDIQ