SHBA-të më e fuqishmja në botë, kush janë shtetet tjera në Top 10?

ina-online
ina-online

18 Shtator, 2023

Një sondazh i realizuar nga “US News & World Report” tregon se këtë vit në listën e vendeve më të forta në botë, Shtetet e Bashkuara sërish kanë dalë si shteti i parë, i ndjekur nga Kina dhe Rusia.

Sondazhi, i cili është pjesë e sondazhit të vendeve më të mira, pyeti 17,000 njerëz duke marrë mendimet e tyre në 87 shtete të ndryshme.

Renditja vlerëson ndikimin e një vendi bazuar në perceptimin e të anketuarve për faktorë të tillë si fuqia politike, ekonomike dhe ushtarake.

Gjermania u rendit në vendin e 4-të, e ndjekur nga Mbretëria e Bashkuar, Koreja e Jugut, Franca, Japonia, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

SHBA dominon teknologjinë, Kina ka rritje të shpejtë, por edhe problem me ndotjen.

Gjermania, megjithëse është vendi më i populluar në BE, ka një përqindje të lartë të popullsisë së moshuar. Koreja e Jugut ka një ushtri të fortë dhe Franca ka turizëm dhe eksporte armësh.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vaksina-anti-covid-19-scaled-1-1

Interesim i vogël për vaksinim kundër COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

escobar eskobar gabriel

Eskobar: Maqedonia të kujdeset që ligjet të jenë në përputhje me standardet evropiane

Bullgari-Maqedoni-780x439-1

Regjistrimi i popullsisë në Shqipëri, “kacafytje” mes maqedonasve dhe bullgarëve!

Muhamed Zekiri

Shtyhet seanca gjyqësore për Muhamed Zekirin

mickoski jankullovska gordana

Takimi Mickoski-Jankullovska/ ASH: A do të thotë se kjo fotografi do të kthejë kriminelët në politikë?

baste bastore

Pagoi tiketën as 1 euro, fitoi afër 30 mijë euro nga bastet (FOTO)

fature-market

Në Turqi ushqimi më shtrenjtë për 74 %, Maqedoni 13 % dhe Shqipëri 8%

Lubco Georgievski

Georgievski godet Gruevskin, VMRO-në e quan Shumadia

mijallkov

Mijallkov, Jankulloska dhe Janakieski për disa vite do të jenë qytetarë të lirë

INFO

NA NDIQ